V októbri 2022 mi poslal pán profesor link na svoju novovytvorenú webovskú stránku. Napĺňa ju osvetou o živých myšlienkach mŕtvych ekonómov, o velikánoch zo sveta a osobnostiach slovenskej hospodárskej histórie. Skromne ako autor článkov o sebe neuvádza na webe nič. Len píše. Ale každá úvaha a článok obohacuje naše myslenie a je prínosom pre slovenskú spoločnosť.

Vítam jeho úsilie. Ak sa hovorí, že „vstanú noví bojovníci“, tak úctu si zaslúži doyen slovenskej ekonómie, dnes 85-ročný profesor Jaroslav Husár. Čítajme, výhodou je i možnosť pridať mu k článku i diskusný príspevok.

tu je link: https://www.reminiscencie-sucasnost.sk

Editorial webstránky

„Myslím na myšlienky našich velikánov, ktorí boli priamo, či nepriamo mojimi učiteľmi; nepriamo cez ich diela, knihy. Je ich veľa – R. Briška, I. Karvaš, V. Pavlenda, S. Kočtúch, J. Sojka, J. Ferianc, P. Partyk, O. Šik, B. Horvat, B. Ivanovič, I. Karšay, O. Balažojechová či nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu J. Tinbergen a S. Kuznets.

Všetci boli našim dobrodením, zanechali nám dedičstvo, nevšedné pohľady, množstvo duchovného bohatstva. Mne odkryli zdroj hrdosti, ktorý vyplýva z toho, že Slovensko vďaka aj nim bolo vždy významnou súčasťou vzdelaného sveta. Len keď spoznáme a pochopíme, čo pre nás ich odkaz znamená, môžeme teraz a tu zušľachtiť našu krajinu, naše Slovensko a zanechať niečo ľuďom, čo tu budú žiť po nás.“

Len pre ponuku zopár článkov a linky:

https://www.reminiscencie-sucasnost.sk/byt-ekonomom-nie-je-jednoduche-aky-je-jeho-udel/

Byť ekonómom nie je jednoduché, aký je jeho údel?

„Verím, že čitateľ zistil, že byť ekonómom nie je jednoduché, ba aj aký je jeho údel. Ak sa nerešpektujú národohospodárske vedy, politici sú schopní uvrhnúť ekonomiku do zmätkov, až priepasti.“

Čo mi chýba?

https://www.reminiscencie-sucasnost.sk/co-mi-chyba/

„Čo mi teda chýba? Neznalosť ekonómie, ktorú denne prezentujú naši politici a ich vládni ekonómovia. To je druhý záver. A tretí?
Nevážime si naše výrobné faktory a tak môžeme povedať, že nemáme slovenskú ekonomiku, ale ekonomiku zahraničných podnikov na Slovensku.“

Aké bohatstvo zanechajú dnešní politici?

https://www.reminiscencie-sucasnost.sk/154-2/

Dovolím si povedať žiadne. Tým, že po zvade vládnucich strán a hašterení Sulíka a Matoviča vláda vydržala, síce menšinová, pokračuje, nie je isté ako zvládne náročné úlohy jesene. Bude čeliť blížiacej sa energetickej kríze, či problémom v rezorte školstva. Budú „uholné prázdniny“?

 Táto úvaha je tak dôkazom, že som hrdý na ľudí, ktorí boli vzdelaní. Len keď spoznáme a pochopíme, čo pre nás ich odkaz znamená, zistíme že ten je, totiž, že máme zušľachtiť naše Slovensko, aj pre ľudí, čo prídu po nás a nie ho gniaviť.
Keby sa spomenutí naši velikáni narodili v inej krajine, iste by ich bolo, obrazne povedané, „viac počuť“, alebo historici by im zaručili väčšiu slávu

…a máme pokračovateľa…