Porovnajme si situácie a fakty, budeme nemilo prekvapení...Ing.Peter Zajac-Vanka, 23.feruára 2024
Slovensko, 22.február 2024, tiež je to čas „žatvy“, žneme úrodu hlúpostí ostatných 20 rokov bruselského členstva plus ešte 14 rokov vlastnej nežnorevolučnej hlúposti, keď sme si zlikvidovali poľnohospodárstvo i potravinovú sebestačnosť potravín mierneho pásma, v ktorom ešte stále žijeme a pracujeme:
Už len pamätníci si budú pamätať to slovné spojenie PLECHOVÁ KAVALERIE z čs.kultúry poukazujúce na obľúbený rovnomenný tv-seriál scenáristu Dietla z čias žatevných prác, keď sa po cestách celej republiky od júla do konca augusta presúvali celé kolónie, „kavalérie“ kombajnov na pomoc do okresov, kde žatvu začínali a to z okresov, kde žatvu už skončili. A nebolo to len po Čechách, Morave a Slovensku, oni to boli družobné „kavalérie“ medzi Maďarskom a Slovenskom, medzi NDR a českými krajmi…a bolože to dobrodružstiev, lások, kamarátstiev, jedla a pitia…a samozrejme tvrdej práce kombajnistov, šoférov nákladných áut, mechanikov, dispečerov, v každej obci samozrejme ubytovateľov, jedální, pracovníkov JZD a JRD, štábu na krajoch, ale „ani zrno nazmar“ NEBOLO IBA HESLOM a sýpky potom boli plné a hovorilo sa tomu potravinová sebestačnosť mierneho pásma…boli to tradície síce od 1948, ale takto sa správali roľníci počas dlhých storočí pri obrábke „chleba“…až dnes je to odrazu celkom inak.
Ako to bolo v lete 1984?
počúvajte Spomienky na Socializmus 29 – 2018-07-23 LETO – ŽATVA – PRÁZDNINY link https://hearthis.at/slobodnyvysielac/spomienky-na-socializmus-29-2018-07-23/
Vráťme sa do „nedávnej“ minulosti: Stabilizujúce poľnohospodárstvo
z knihy doc.Ivana Knoteka „Kto koho zradil?“,vyd.2001, ProMedia ISBN 80-96570-0-8 (vysokoškolsky vzdelaný poľnohospodársky ekonóm, národohospodár, predseda vlády SSR v rokoch 1988-1989),str.137-138
Na konci osemdesiatych rokov bolo možné konštatovať, že napríklad aj poľnohospodárstvo sa zaradilo medzi stabilizujúce výrobné odvetvia čs.štátu.
Poľnohospodárska výroba zabezpečila svojim objemom úplnú sebestačnosť vo výrobe potravín mierneho pásma.
Hrubá poľnohospodárska produkcia /HPP/ ČSSR v roku 1988 dosiahla finančný objem 118 miliárd (118 286 mil.) Kčs v stálych cenách, SSR /Slovensko/ sa na nej podieľalo 38,9 miliardami Kčs ( 38 976 mil Kčs). Podiel Slovenska na celoštátnej výrobe bol 32,9 %.
Najvýznamnejšieho úspechu dosiahol Západoslovenský kraj s podielom na celoštátnej produkcii 17,5% a s podielom na Slovensku vo výške 51,6%. A v ČSR to bol Juhomoravský kraj s podielom 16% na celoštátnej produkcii.
Boli to najúspešnejšie roky čs.obilninárstva v jeho histórii. Kraje ako Západoslovenský, Juhomoravský, Juhočeský a Východočeský dosahovali úrody nad 6,0 na hektár, u kukurice 9 až 10 ton na hektár. Nešlo o náhodné výsledky podľa počasia, ale o dlhodobú a koordinovanú prácu vedcov, šľachtiteľov, inžinierov, roľníkov a robotníkov v poľnohospodárstve.
Významné úspechy sa dosiahli i v živočíšnej výrobe. Výrobkami mäsa, mlieka, hydiny, vajec bola plne saturovaná domáca spotreba. A to všetko sa odrazilo aj na krytí rastúcej spotreby potravín na obyvateľa ČSSR. Zabezpečiť takúto úroveň umožňovala vo väzbe na rastlinnú výrobu rozvinutá živočíšna výroba. Na nich sa rozhodujúcou mierou podieľali členovia Jednotných roľníckych družstiev, pracovníci Štátnych majetkov, ako aj podnikov poľnohospodárskych služieb, poľnohospodárske školstvo, a to spolu s odvetviami priemyslu, ktoré zabezpečovali pre poľnohospodársku prvovýrobu potrebnú materiálno-technickú základňu, osobitne priemysel chémie, ťažkého i ľahkého strojárstva, stavebníctvo, spotrebný priemysel. …S rozvojom poľnohospodárskej prvovýroby bol rozvíjaný a modernizovaný potravinársky priemysel. Osobitne v rokoch 1975 až 1989 boli vybudované nové moderné kapacity potravinárskeho priemyslu…čs. potraviny boli kvalitné a svojimi nutričnými parametrami, nízkym podielom cudzorodých látok boli nielen zdravé a konkurencieschopné, ale v mnohých prípadoch prevyšovali úroveň západných tovarov.
Pozn.PZV: Tak toto znamenalo potravinovú sebestačnosť a bezpečnosť potravín. Už vidíte, že dosiahnúť sa to dá, avšak len komplexne, nielen zvyšovaním „produkcie farmárov“ a zastavením importu potravín, ktoré si vieme sami dorábať. Ide o komplexný národohospodársky okruh so svojimi náväznými vertikálami výroby a horizontálnymi sériovými prepojeniami od obcí cez okresy až kraje. Dokáže to niektorá vláda SR?
A ako je to teraz v roku 2024?
Zásadnou chybou agrárnej politiky na Slovensku je, že zamietla všetky výhody predchádzajúceho hospodárenia a nezachovala nič z poznatkov osvedčených princípov agropotravinárskeho komplexu, ktorý bol zárukou relatívneho blahobytu na vidieku.
citoval som: Akademik Juraj Hraško link https://narodohospodari.sk/2020/10/04/zasadny-strategicky-material-v-oblasti-polnohospodarstva-akademik-juraj-hrasko/
PROTESTY NAMIESTO ŽATVY
„Európskym aj slovenským poľnohospodárom pohár trpezlivosti pretiekol. To, čo sa deje v polovici krajín EÚ, že farmári protestujú, že horia pneumatiky, lejú hnojovicu na administratívne centrá, je len dôsledok toho, čo spôsobuje častokrát až zelený fanatizmus v rámci EÚ,“ povedal predseda SPPK Emil Macho.
EÚ sa podľa neho stáva územím, kde sa necháva ležať úhorom 5 až 6 % úrodnej pôdy, na ktorej je burina. „Do toho sa cez prístavy valia tisíce ton plodín, mäsa, hydiny, ktoré sa dovážajú do Európy z druhej strany planéty. Aj preto európski poľnohospodári blokujú prístavy, lebo chcú ukázať, že Európa sa vie uživiť sama a vie ešte aj vyvážať. Nepotrebujeme sóju z Brazílie ani paradajky z Maroka,“ podčiarkol.
Druhým zásadným problémom podľa neho je, že z európskych farmárov už nie sú ľudia, ktorí pracujú na pôde, ale sú ľuďmi v kancelárii. „Ak si dnes nezaplatíte človeka, ktorý vypĺňa častokrát nezmyselné administratívne predpisy EÚ, tak nemáte šancu robiť na poli,“ zdôraznil.
„Slovenskí poľnohospodári sú pripravení, pokiaľ skoordinujeme postup s našimi európskymi partnermi v rámci V4, vyjsť do ulíc. Dopredu chceme upozorniť, pokiaľ to má mať nejaký zmysel, že to musíme urobiť tak, ako to urobili aj Nemci aj Francúzi. Nevyjde do ulíc 50, 100 či 200 traktorov, ale vyjdú stovky traktorov, a to s jediným účelom – chceme pracovať, nechceme byť byrokrati. Chceme si dopestovať to, čo si dokážeme dopestovať na Slovensku. Chceme aj pred voľbami do Európskeho parlamentu upriamiť pozornosť na to, aby sa aj tzv. zelená politika robila s rozumom,“ dodal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory E. Macho.
A stalo sa: novodobé „plechové kavalérie“ vyšli znova na cesty a do ulíc, ale s iným cieľom ako kedysi
„…Už je to nad slnko jasné: Loď slovenských poľnohospodárov sa potápa rovnako ako lode nemeckých či francúzskych farmárov. Či z východu alebo západu EÚ – všetci sú na jednej lodi, nezvládajú požiadavky Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Pravda, s množstvom špecifík typických pre postkomunistickú krajinu. Preto vo štvrtok 22.februára protestovali slovenskí poľnohospodári za seba i za ostatných kolegov z nových členských krajín.„
z priameho protestu 22.02.2024 na ceste, do TV24 povedal predseda SPPK E.Macho toto:
V podstate my si od EU pýtame prácu, lebo nám záleží a máme to poľnohospodárske srdiečko, že chceme vyrábať potraviny a chceme obhospodarovať pôdu, preto ten prvý protest, ktorý je na Slovensku takého väčšieho rozsahu, preto v 37 regiónoch Slovenska vytiahneme do ulíc s dvetisíc dvesto traktormi, lebo chceme slušným spôsobom upozorniť občanov na problematiku poľnohospodárstva a potravinárstva…
...ten pohľad EK a národných vlád na poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa musí zmeniť…
…potraviny nie sú samozrejmosťou!…
…ten pohľad Eurokomisie z Bruselu, že ak si myslíme, že v Európe zmeníme klímu celého sveta…je pomýlený…to treba zmeniť po celom svete…
…BOLO to nezvládnutie prístupových rokovaní SR k EU do 2004, je to „máslo na hlave“ všetkých vlád, celý porevolučný vývoj Slovenska, celý agropotravinársky vývoj po roku 1993,…agropotravinárstvo bolo zaznávané!…
…potravín v Europe je dosť, ale zo zahraničia nás zavalujú potravinami, ktoré si vieme sami dorobiť a pod tým tlakom u nás zomiera celé agropotravinárstvo…
…bez ocele a automobilov v dlhodobom horizonte sa budeme vedieť zaobísť, ale bez poľnohospodírstva a výroby potravín neprežijeme!…
…je to povinnosť všetkých agropotravinárov na Slovensku na to upozorniť…
Ale že veľký omyl: ak si myslíme, že gríndílom v Európe zmeníme klímu celého sveta
22 02 2024 sme si vedomí, že otázka zabezpečenia sebestačnosti v oblasti potravín bude do budúcna strategickou úlohou. EÚ a jej členské štáty sa totiž za posledné roky od tejto úlohy odklonili. Do budúcna totiž bude strategický boj medzi Amerikou, Európou, Čínou a Áziou aj v oblasti potravín. Potravinová bezpečnosť sa preto musí pre Európu stať absolútnou prioritou,“ uviedol predseda Klubu 500 Vladimír Soták. link https://ekonomika.pravda.sk/krajina/clanok/700563-sotak-sa-postavil-na-stranu-farmarov-v-oblasti-potravin-bude-prebiehat-boj-vyhlasil/
Mlynári: Hluché uši bruselských byrokratov ohrozujú poslednú kompletnú potravinársku vertikálu na Slovensku
Mlyny združené v Slovenskej spoločnosti mlynárov podporujú požiadavky slovenských poľnohospodárov. 21.02.2024, linkhttps://www.hlavnespravy.sk/mlynari-hluche-usi-bruselskych-byrokratov-ohrozuju-poslednu-kompletnu-potravinarsku-vertikalu-na-slovensku/3411672
Na jednej strane EÚ zavádza najprísnejšie environmentálne regulácie na svete a na druhej podporuje dovoz komodít či potravín z krajín, ktoré žiadne enviromentálne regulácie nedodržiavajú. V EÚ si pritom vieme vyrobiť dostatok potravín vo vysokej kvalite. Na dôvažok pred uhlíkovou stopou, ktorú importované potraviny dovážané cez pol sveta spôsobujú, si bruselskí úradníci zatvárajú oči a hrnú sa do podpisov nezmyselných medzinárodných obchodných zmlúv, aby ju ešte viac podporili. S týmto vôbec nemôžeme súhlasiť,“ povedal Milan Lapšanský, generálny sekretár Slovenskej spoločnosti mlynárov (SSM).
Slovenské mlyny sú významnými partnermi poľnohospodárov, ktoré každoročne spotrebujú viac ako 405 000 ton pšenice a 17 000 ton raže zo slovenských polí. Taktiež od nich odoberajú cez 8 000 ton menej tradičných plodín ako sú ovos, pohánka či špalda.
Doslova nekontrolovaný dovoz pšenice z Ukrajiny likviduje aj slovenských poľnohospodárov a tým ohrozuje poslednú kompletnú vertikálu výroby potravín mlynsko-pekárskeho sektora v našej krajine.
EÚ ma podporovať výrobu kvalitných potravín pre vlastných obyvateľov, nie v jej produkcii brániť a vymýšľať spôsoby dovozu potravín z tretích krajín,“ uviedol Milan Lapšanský, generálny sekretár SSM.
a už len dokomentovanie:
Vo voľbách do NR SR vo februári 2020 nebolo JEDINEJ politickej strany na Slovensku, ktorá by mala v programe za cieľ potravinovú sebestačnosť Slovenska (komunisti nekandidovali do parlamentu…), preto náš Spolok národohospodárov Slovenska vstúpil do kandidátky ĽSNS-Kotlebovci, ktorí ako jediní mali v 12-bodovom hospodárskom programe POTRAVINOVÚ SEBESTAČNOSŤ SLOVENSKA, a a spolu s exministrom poľnohospodárstva Chovancom a Národnou koalíciou Slavěny Vorobelovej sme sa zhodli na tej priorite. A preto sme boli označení všetci za „fašistov“…nuž, dejiny sú plné paradoxov… Ing.Peter Zajac-Vanka
a perličky z médií, svedčiace o pobúrení roľníckej pospolitosti po celej Európe
a iné…
Najnovšie komentáre