Píše sa rok 2024 a občanov Slovenska je stále 5 397 540 ľudí, teda päť miliónov 397 tisíc päťsto… na tak malú ekonomiku aká je na Slovensku, by to hravo stačilo. Čo sa teda deje a čo sa udialo? Zamyslenie 1.marca 2024, Ing.Peter Zajac-Vanka
ilustračné foto: vyzerá to u nás vraj ako na prázdnom futbalovom štadióne – všetko je vybudované,. sedadiel je dosť – len ľudia chýbajú…foto PIXABAY
Takto to vyzerá, keď sa zanedbá národohospodárske plánovanie Slovenska a konkrétne ignorujú sa populačné trendy, plánovaná potreba vzdelávania a požiadavky pracujúcich na primerané výšky platov.
Po 1. Zanedbané plánovanie v národnom hospodárstve, komu z vlád SR by sa chcelo, veď je trhová ekonomika ( a áno, čo kvalifikovaní a odborníci „odišli“ k zahraničným korporáciám a vôbec, odišli do sveta… zostalo priveľa chronicky nezamestnaných, najmä skoro celá (kedysi cigánska, dnes..) rómska populácia.
Po.2. Štát a spoločnosť sa vzdali aktívnej hospodárskej politiky, je to cítiť aj pri nedostatku profesií na železnici, v autobusovej a kamiónovej preprave, ale i v odvetviach ako zdravotníctvo, školstvo, stavebníctvo, rôzne profesie naprieč celým spektrom výroby, dokonca i v terciálnej oblasti – služby, atď…
Po 3. Najmä vláda sociálnej demokracie sa snažila postrkávať minimálnu mzdu „hore“, nuž ale to boli „euríčka až eurá“ počas mnohých rokov tak, že dnes je ešte stále minimálna mzda oveľa nižšia ako tá z roku 2008 v Rakúaku či Taliansku…
Po 4. Do dôchodkového veku prišli na Slovensku silné povojnové ročníky (1955-1965) a odpracovaných 40 rokov do dôchodku majú silné skupiny profesií, ktoré boli vyvzdelané v osemdesiatych rokoch za socializmu, nemajú náhradu…
Po 5. ale vždy „napoprvé“ – mzdy na Slovensku sú oproti ostatným vyspelým krajinám v Európe na tak urážlivo nízkej úrovni, že našu spoločnosť „hanba facká“, keďže žiadna vláda si nedovolila prijať zákon, že mzda pracovníka danej profesie, zamestnaného cudzím investorom, musí byť rovnaká ako mzda pracovníka v sídle materskej firmy, napr. v Nemecku, Británii, Francúzsku, Dánsku…zostali sme kolóniou, v ktorej sa ťaží lacná surovina – pracovná sila
Ba dokonca „hospodárskou stratégiou pravicových vlád na Slovensku bolo „predať lacnú pracovnú silu“ a to je dôsledkom, keď teraz je tlak na mzdy, že cudzí investori Slovensko opúšťajú a masovo prepúšťajú, resp. rovnako ako hýčkaný automobilový priemysel, vláda im hľadá pracovnú silu v zahraničí, lebo domáce zdroje pracovnej sily sa minuli.
domáce zdroje pracovnej sily sa minuli
A tak
„Vítaní sú cudzinci“
rovnomenný článok od J.Sedláka v Praude: https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/696975-vitani-cudzinci/ z 23.1.2024
„Slovenské poľnohospodárstvo sa ocitá v slepej uličke – v sadoch a ešte viac na farmách, kde chovajú dobytok, ošípané či hydinu, nemá kto robiť. Na protiľahlom potravinárskom brehu zasa zúfalo chýbajú pekári, mäsiari.“
lebo
„Napriek obrovskému technologickému pokroku, ktorý urobilo poľnohospodárstvo (o ktorom neraz nič nevedia ani sami vidiečania, hoci ho majú pod nosom), je o prácu v chlebovom odvetví minimálny záujem. Nepochybne aj preto, lebo priemerné mzdy sú o štvrtinu nižšie, ako je platový priemer za celé slovenské hospodárstvo.“
Železničné odbory žiadajú riešiť kritický stav železníc. Volajú ministrov, aby si sadli za jeden stôl
„Odborová asociácia výpravcov a dispečerov (OAVD) a Federácia strojvodcov SR (FS SR) opätovne žiadajú kompetentných o riešenie kritického stavu železníc. Tristný stav sa podľa nich netýka už len dopravnej infraštruktúry, ale aj výrazného nedostatku zamestnancov.“ píše sa v Praude 1.3.2024 link
Slováci pracovať nechcú, nahradiť ich môžu Ukrajinci. Aké majú pri hľadaní si práce u nás problémy?
link https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/700691-slovaci-pracovat-nechcu-nahradit-ich-mozu-ukrajinci-ake-maju-pri-hladani-si-prace-u-nas-problemy/ a komentár: Kto zo Slovákov by pracoval za také almužny?
ale už teraz:
Na Slovensku pracuje viac ako stotisíc cudzincov, šesť z desiatich sú muži píše sa 25.2.2024
Komentár:
„Vítaní sú cudzinci“? Ale národ ich tu nechce! Ľudia by radi pracovali, ale ten útek do dôchodkov bol aj preto, lebo už nenašli adekvátne pracovné miesta, ba platy na Slovensku zostali hlboko pod úrovňou požiadaviek a nedajú sa ani porovnať s inými európskymi krajinami!
Takže vidíte ten turbulentný vývoj na Slovensku, Česi tomu hovoria „vývoj o překot“. Znamená to, že zanedbávanie hospodárskych zdrojov (a ľudia a ich pracovná sila a odborná kvalifikácia sú HLAVNÝMI EKONOMICKÝMI ZDROJMI SLOVENSKA) sa vypomstili a ani súčasná vláda sociálnych demokracií a národnej strany to nedokáže zvládať. Jednoducho je zaskočená. Vidno to z tohto:
Fico hovoril o veľkej hrozbe pre Slovensko. Vláda teraz rozhodla, ako podporí ťahúňa celej ekonomiky
link https://ekonomika.pravda.sk/firmy-a-trhy/clanok/701344-fico-hovoril-o-velkej-hrozbe-pre-slovensko-vlada-teraz-rozhodla-ako-podpori-tahuna-celej-ekonomiky/ článok z 29.2.2024
„Vláda prijala súhrn opatrení a krokov, ktoré budú ministri robiť preto, aby Slovensko prešlo plynule na elektromobilitu. Celý auto-priemysel tvorí zhruba 10 percent hrubého domáceho priemyslu a zamestnáva vyše 260-tisíc ľudí. Vláda o týchto krokoch rokovala v Košiciach v Univerzitnom vedeckom parku Technicom a prijala uznesenie, ktoré povedie následne k akčnému plánu.“
Vláda otvorila dvere migrantom. Tisíce cudzincov bude mať možnosť pracovať na Slovensku
„Proces prijímania cudzincov do niektorých profesií bude jednoduchší. Vláda totiž v štvrtok na návrh rezortu práce schválila dve nariadenia, ktorými sa zefektívňuje proces prijímania ľudí vybraných tretích krajín v profesiách ako sú vodič autobusu alebo vodič ťažkého nákladného vodidla, kamiónu, ale tiež v niektorých profesiách v automobilovej výrobe.“
O zúfalosti vlády svedčí aj toto:
Fico hovoril pred globálnou elitou vo Švajčiarsku. Covid všetko zmenil, Slovensko môže zaviesť prelomovú myšlienku
link https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/696281-fico-v-davose-pred-elitami-slovensko-by-coskoro-mohlo-zaviest-kratsi-pracovny-tyzden/ z 18.1.2024
„Za najväčšie problémy nášho trhu práce Fico na stretnutí označil starnutie populácie, ale aj dlhodobý nedostatok pracovnej sily. Na Slovensku totiž chýba približne 100-tisíc pracovníkov, zdôraznil premiér. „Prvou výzvou pre moju vládu je, ako prilákať na náš pracovný trh ľudí zo zahraničia,“ povedal Fico. Slovensko má okrem toho podľa neho problém aj s tým, ako prilákať Rómov do práce.“
KOMENTÁR: No tak ale toto „komunistické“ rozhodnutie o 4-dňovom pracovnom týždni mu okamžite cudzí investori a zamestnávatelia v SR zamietli. Už je o tom ticho…škoda…
PREHĽAD SO ZMYSLUPLNÝMI NÁVRHMI
Zamestnajte našincov! Alternatíva k mantre, že treba zamestnať cudzincov:
1.Ak niekto podniká na pôde a šetrí na nákladoch na pracovnú silu, nie je podnikateľ, ani družstevník, je to statkár. Ak je veľký, je to latifundista. Ak je malý farmár, je to živnostník, čo sa sám sotva uživí (výkriky že si zamestnajú svoje vnúčence sú smiešne – to bolo možné v povojnovom vývoji po 1945)
2.Ak niekto myslí seriózne s tou prácou pri výrobe rastlinného i živočíšneho pôvodu, mal by si naštudovať, kedy a v čom to bolo, keď poľnohospodárstvo na Slovensku a potravinová výroba rástla a dosiahla dodnes nedosiahnuteľné výšiny a kvality. Ano, bolo to za družstevníctva.
3.Ak si vláda a teda štát myslí, že „dlhodobo udržateľná“ je situácia s dovozom 1.300 kamiónov denne do obchodných sietí, (ten údaj povedal minister poľnohospodárstva SR v 01/2024), nech to teda zákonne ukotví, aby ľudia v prípade logistických porúch a prázdnych regálov nevyšli do ulíc.
4.Ak aj myslíte, že na Slovensko prídu imigranti, aby pracovali pre statkára a bývali niekde v provizóriu, tak to sa ideou vraciate na otrokársky juh Spojených štátov, alebo na „radostné“ roky Afričanov na španielskom i talianskom pobreží. Ale choďte sa tam pozrieť teraz…
5. takisto „Prečo sa neoplatí podporovať agóniu montovní na Slovensku.„
Pretože to nie sú naše montovne! Sme iba príveskom európskeho autopriemyslu, ktorý žiaľ zaspal. Nerobí autá pre ľudí, ale pre úradníkov. A pre bohatých. My sme naskočili na tento vlak za vopred určených podmienok. Lacná, kvalifikovaná a skromná pracovná sila. Skúste si spomenúť ako Fico obdivoval Slovač, že dokáže vyžiť tuším vtedy z 300 eur a neštrajkuje. K tomu ešte štedré stimuly a daňové prázdniny pre koncerny.Plus NULOVÁ DAŇ Z DIVIDEND. A máme stratégiu. A ani to nebolelo. Akurát, že časy sa menia. A európske automobilky čelia konkurencii z Číny. A elektromobilita sa stala zbraňou proti Európe.
Sami sme si podpílili konár. Aké je riešenie? „Dotovať, dotovať, dotovať. My tú Čínu udotujeme! Budeme mať lacnejšiu( dovezenú) pracovnú silu, podporíme dopyt, zavedieme opatrenia…“ Ja sa pýtam, načo? Je mi jasné, že takto to dlhodobo nejde. A namiesto zmysluplného „plánu obnovy“, alebo STRATÉGIE SLOVENSKA, budeme pokračovať v agónii. Veď Fico povedal, že stratégiu máme a vychádza z agendy 2030 OSN( ak sa dobre pamätám v jednej z predvolebných debát). Čo na tom, že od nej upúšťa aj Švédsko, ktoré teda v žiadnom prípade nie je oportunistické.
Záver:
Tak poďme investovať do vlastného a nami vlastneného hospodárstva – do poľnohospodárstva a výroby potravín, preberajme fabriky čo cudzí investori opúšťajú ( TRENS a.s. a možno Bosch a možno i Východoslovenské železiarne (teraz USSteel) a perspektívne vrhnime sa na budovanie atómových elektrární…už to predsa premiér naznačil.
Investujme a berme úvery pre podporu domácej výstavby, dajme platy tritisíc eur a viac a uvidíte, že aj zdraví dôchodcovia ( tých zdravých je vyše pol milióna) v odbornostiach a kvalifikáciách sa vrátia pracovať.
Ak chcete príklad, to bol predsa ten keynesiánsky NewDeal v USA, ktorý Amerike pomohol…
Ing.Peter Zajac-Vanka, 1.marca 2024
pre inšpiráciu počúvajte, bolo to ešte v 2018
l https://hearthis.at/slobodnyvysielac/ekonomicka-demokracia-96-2018-09-04/
l https://hearthis.at/slobodnyvysielac/ekonomicka-demokracia-97-2018-09-19/
l https://hearthis.at/slobodnyvysielac/ekonomicka-demokracia-98-2018-10-09/
V tomto poslednom zázname (17:25 min) máte vtipný prehľad pracovných pozícií i s neskutočne nízkymi mzdami z konca roka 2018… tp aj preto sú dnes všetci už na dôchodku…
Najnovšie komentáre