FOTO PZV 03/2024…dominantná budova v centre Bratislavy na Námesti SNP dnes v marci 2024: „Vlastníkom budovy, vyhlásenej v roku 2000 za národnú kultúrnu pamiatku, je od roku 2015 spoločnosť CTP Invest SK, ktorá ju plánuje zrekonštruovať a vrátiť jej zašlý lesk. Podobu rekonštrukcie navrhlo štúdio Bogle Architects, ukončená má byť začiatkom roka 2025. „…vraj… 

Tragický a obrovskou hanbou smrdiaci obrázok centra hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy v marci 2024: zbúranisko obchodného domu Dunaj na Námestí Slovenského národného povstania…národná historická a technická pamiatka bola odretá až na betónový skelet

Budovy obchodného domu Dunaj ešte v čase po roku 2000 – funkčné a v poriadku…dominujúce námestiu SNP v Bratislave
…bolo treba asi zbúrať na skelet, lebo to bol pomník SOCIALIZMU?“
ešte že vedľajšia budova CSOB banky je belgickým majetkom…
Prvorepubliková budova, uznaná socializmom za technickú pamiatku a ďalej rozvíjaná po roku 1949
Obchodný podnik DOM MÓDY DUNAJ za socializmu – výkladné skrine a neóny v centre Bratislavy
námestie SNP s priečelím Domu módy Dunaj – to námestie žilo, bol to SOCIALIZMUS

citujem z https://plus7dni.pluska.sk/zahranicie/luxus-aj-goebbelsova-milenka-pribeh-obchodneho-domu-dunaju-je-iny-ako-seriali-pikantnejsi plus7dní Autor: Monika Mikulcová

a ďalej cit:

„Ako sme už povedali, moderná stavba v centre Bratislavy je spojená s menami dvojice Jaroslav Brou­k a Josef Babka, ktorá sa poznala ešte zo stredoškolských čias. Ich priezviská nasledovali po sebe v abecede, ale učitelia ich pri vyvolaní neraz prehodili, aby zneli zvučne. Brouk a Babka začali pár rokov po skončení obchodnej akadémie spolu aj podnikať. Z ich mien vznikla značka B + B, ktorá sa veľmi rýchlo dostala do povedomia, pretože dvojica sa pustila do veľkolepých projektov. Po otvorení koloniálnych predajní, kde predávali najmä čaj a kávu, začali s výstavbou obchodných domov. Spočiatku najmä v bohatšom Česku, nakoniec si trúfli aj na chudobnejšie Slovensko. „Prvý obchodný dom otvorili v Prahe na Letnej. Tešil sa veľkému úspechu, firma mala dobrý marketing, chodilo sa vtedy inšpirovať do USA“ opisuje sprievodca Ivor Švihran.“

V OD Dunaj boli dva výťahy a, áno, jeden mal výťahárku. Vyviezť ste sa však mohli len nahor, z nákupov ste už museli ísť po svojich schodiskom. V každom prípade bolo toto zariadenie s obsluhou veľmi populárne a dodnes naň mnohí s úsmevom spomínajú. 

„V osemdesiatych rokoch minulého storočia pristavili novú budovu, známu aj ako Dunaj 2, ktorá sa volala Dom odievania. Starší funkcionalistický objekt obnovili koncom deväťdesiatych rokov podľa projektu architekta Jána Bahnu.

aspoň raz pravdivo z wikipedie…

Obchodný dom Dunaj alebo staršie Obchodný dom Brouk a Babka je budova na Námestí SNP v Bratislave. Navrhol ju Christian Ludwig v rokoch 1935 – 1936 a od roku 2000 je národnou kultúrnou pamiatkou.

Pre obchodných podnikateľov Brouka a Babku postavil bratislavský architekt Ch. Ludwig na preluke vtedajšieho Námestia republiky v roku 1936 veľmi úsporne riešený obchodný dom – dnes Obchodný dom Dunaj v Bratislave.

Železobetónový skelet s voľným pôdorysom 26 x 19,5 m bol postavený v kompaktnej zástavbe námestia, ktoré v tom čase prežívalo stavebnú konjunktúru. Šesť nadzemných a dve podzemné podlažia tvoria voľné veľkoplošné priestory predajní a technickej obsluhy, prevádzka je prehľadná a variabilná. Dispozícia objektu je navrhnutá podľa zásad amerických obchodných domov. V ľavom rohu dispozície je situované komunikačné jadro objektu – dvojramenné schodisko a dva výťahy.

Na prízemí sú pred zasunutým hlavným vstupom tri izolované štvorstranné výklady, ktoré odľahčujú parter objektu, sú to celosklenené oblé solitéry s kamenným soklom.

18.januára 2017 ešte zachovalé výklady OD Dunaj – architektonický skvost centra hlavného mesta, už nevystavovali, ale aspoň boli…

V budove je prvýkrát na Slovensku použité crittallové kúrenie.

Jednoduchú fasádu členia horizontálne pásy okien, ktoré osvetľujú predajne a vertikálne okná schodiska, vďaka čomu je aj z exteriéru ľahko čitateľná dispozícia budovy, pričom okná sú z väčšej časti použité otočné o 180 stupňov a zasklené Termoluxom.

Fasáda je obložená bledozeleným keramickým obkladom a okná lemujú oblé profily z nehrdzavejúcej ocele, ktoré dodávajú objektu luxusnú jedinečnosť.

Zaujímavá je aj nočná iluminácia objektu – priečelie v noci osvetľuje po celom obvode dlhý líniový neón, ktorý zdôrazňuje asymetrickosť fasády.

  • Objekt odovzdali do užívania krátko po začatí výstavby.
  • Obchodný dom patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku a považuje sa aj za architektovo vrcholné dielo, jeho forma zodpovedala novému slohovému názoru, značné bolo aj využitie technických prvkov a priemyselnej výroby.
  • Koncom deväťdesiatych rokov bola budova obnovená podľa projektu J. Bahnu.
  • Napriek poddimenzovaným komunikáciám sa stavba aj dnes, po modernizácii interiérov využíva //využíval!//pozn. red. na pôvodný účel, aj keď po výstavbe veľkých obchodných domov v meste stratil svoj prvotný funkčný význam
  • link https://sk.wikipedia.org/wiki/Obchodn%C3%BD_dom_Dunaj

Relácia zo Slobodného vysielača B.Bystrica SPOMIENKY NA SOCIALIZMUS:

LINK https://hearthis.at/slobodnyvysielac/spomienky-na-socializmus-11-2017-01-16-dom-mdy-dunaj-v-bratislave-a-maloobchod-za-socializmu/

8:58 obával som sa, že developer dá zrútiť tieto budovy…min 14:05 -predpovedal som možno zbúranie dvoch budov OD Dunaj, žiaľ…zámer zahraničného developera…

ešte pár fotografií výkladov a vchodu do Domu módy Dunaj, ale už z 01/2017:

architektonicky atraktívny veľkomestský vchod do Domu módy Dunaj, kedysi plné výklady módy, situácia žiaľ v 01 2017
vnútorná pasáž priečelia Domu módy Dunaj, kedysi výklady plné módy a ľudí, bol to bod pre stretko na rande mladých, v 2017 už opustené, ale ešte priechodné…dnes v 2024 neexistuje…
povestný východ zo schodiska Domu módy Dunaj, tzv.strieborné dvere, kadiaľ sa dalo vojsť ako do obchodu na prízemí, tak aj po schodoch hore i dolu, v 2017 ešte do kaviarne, v 2024 totálne zbúrané…
priečelie novej budovy OD Dunaj po 1985, výklady a okná na poschodiach „otvorené“ do námestia SNP, architektonický skvost, ešte z 01 2017, dnes zbúrané…

A iné hanby Bratislavy

A len pre ilustráciu, že to nie je jediná hanba súčasnej Bratislavy, zbúraniská 2024:

A Bratislava má dnes veľa takých „zbúranísk“: bývalý OD Ružinov , ale aj vyhoretá poschoďová garáž pred Martinským cintorínom, nakoniec i samotný zarastený areál PKO, Parku kultúry a oddychu na Nábreží L.Svobodu, vlastne už „ľahol“ aj Istropolis aj s výškovou budovou odborov… samá hanba…alebo žeby „už ruské rakety útočili?“

Rok 2024 : „Hirošima“, čiže zbúranisko OD Ružinov ešte stále straší,…bude taký osud aj skeletu OD Dunaj?

Zbúranisko uprostred sídliska Ružinov

chatrajúca budova reštaurácie a hore amfiteátra nad Dunajom na Devíne, dnes majetok holanďanov, chátra sa tu ďalej v 2024…


Nové centrum na brehu Dunaja: v miestach, kde nemohlo byť ani metro kvôli nebezpečiu zemetrasenia…a hádajte, čo je na tej fotografii slovenské?

….áno, tam niekde je „schovaný“ stĺp so sochou M.R.Štefánika a na podstavci i čs.lev… há aký výsmech štátnosti

pozn