Fotografia z titulky by sa dala oznámiť aj ako “ ďalšie ruské rakety dopadli na civilný stred veľkého mesta počas ruskej agresie“ a ľudia by tomu aj uverili… ak …Ak by to nebol tragický a obrovskou hanbou smrdiaci obrázok centra hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy v marci 2024. Áno, je to donebavolajúca hanba: v samom centre mesta, na námestí honosne nazvanom Slovenského národného povstania, tam vidíte „zburko“, tak bratislavčania kedysi označovali dlhé mesiace spustnuté zbúraniská, ktorých tradícia siaha až ku americkému bombardovaniu Bratislavy a centra mesta v 1944 (lebo rafinériu Apollo netrafili všetci presne) koncom druhej svetovej vojny. Ale to nie je jediná fotografia „zburka“ v Bratislave v súčasnosti. Súbor obrázkov nasleduje a určite je väčší ako súbor mrakodrapov v časti Eurovea/Apolo. Inak, zbúrali nám technickú a historickú pamiatku z roku 1936 – Obchodný dom Dunaj, ktorú otvárali za 1.RČS firma Brouk a Babka, prežila vojnu, prežila „komunizmus“ pod novým názvom OD Dunaj, neprežila trhovú ekonomiku a jej demokratický režim...autor: Ing.Peter Zajac-Vanka, 28.03.2024
Tragický a obrovskou hanbou smrdiaci obrázok centra hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy v marci 2024: zbúranisko obchodného domu Dunaj na Námestí Slovenského národného povstania…národná historická a technická pamiatka bola odretá až na betónový skelet
Na Námestí SNP tvorili priečelie dve dominantné budovy v centre Bratislavy, vedľa nej dnes Ministerstvo kultúry SR, oproti je Pamätník SNP so sochami partizánov a parčík …
Na ikonickú budovu v súčasnosti čaká rekonštrukcia. Hoci majitelia celého objektu sa k nej nechcú vyjadrovať, mnohí si myslia, že „kultové podniky“ sa už do Dunaja nevrátia.
Momentálne obe budovy zívajú prázdnotou a medzi unikátnymi štvorstrannými výkladmi, na ktorých je nalepený oznam o zrušení jednej prevádzky, sú mreže.
citujem z https://plus7dni.pluska.sk/zahranicie/luxus-aj-goebbelsova-milenka-pribeh-obchodneho-domu-dunaju-je-iny-ako-seriali-pikantnejsi plus7dní Autor: Monika Mikulcová
a ďalej cit:
„Ako sme už povedali, moderná stavba v centre Bratislavy je spojená s menami dvojice Jaroslav Brouk a Josef Babka, ktorá sa poznala ešte zo stredoškolských čias. Ich priezviská nasledovali po sebe v abecede, ale učitelia ich pri vyvolaní neraz prehodili, aby zneli zvučne. Brouk a Babka začali pár rokov po skončení obchodnej akadémie spolu aj podnikať. Z ich mien vznikla značka B + B, ktorá sa veľmi rýchlo dostala do povedomia, pretože dvojica sa pustila do veľkolepých projektov. Po otvorení koloniálnych predajní, kde predávali najmä čaj a kávu, začali s výstavbou obchodných domov. Spočiatku najmä v bohatšom Česku, nakoniec si trúfli aj na chudobnejšie Slovensko. „Prvý obchodný dom otvorili v Prahe na Letnej. Tešil sa veľkému úspechu, firma mala dobrý marketing, chodilo sa vtedy inšpirovať do USA“ opisuje sprievodca Ivor Švihran.“
„Bolo to krásne rozdelené, jedno poschodie spodná bielizeň, na ďalšom kabáty, dolu parfuméria, ktorú som mala veľmi rada. Milé predavačky a kvalitný tovar, všeličo som si tam nakúpila,“ opisuje Bratislavčanka Anna Sečanská. „Pracovala som v centre mesta, takže som tam hocikedy vybehla. Neskôr som tam chodila so synom do internetovej kaviarne, keď ešte počítač v domácnosti nebol samozrejmosť.“
Kúpené obleky ste si mohli v nákupnom centre dať zadarmo upraviť na svoju postavu. Aj mama Ivora Švihrana pracovala v strihovej službe. „Vo výťahu sedávala pani, ktorá obsluhovala tlačidlá podľa toho, na aké poschodie ste chceli ísť. Bol však často obsadený, takže som chodila aj po schodoch,“ dopĺňa Sečanská.
V OD Dunaj boli dva výťahy a, áno, jeden mal výťahárku. Vyviezť ste sa však mohli len nahor, z nákupov ste už museli ísť po svojich schodiskom. V každom prípade bolo toto zariadenie s obsluhou veľmi populárne a dodnes naň mnohí s úsmevom spomínajú.
„V osemdesiatych rokoch minulého storočia pristavili novú budovu, známu aj ako Dunaj 2, ktorá sa volala Dom odievania. Starší funkcionalistický objekt obnovili koncom deväťdesiatych rokov podľa projektu architekta Jána Bahnu.„
Posledných dvadsať rokov sa vychýrený nákupný dom zmenil na nepoznanie. Na prízemie spustnutého priestoru sa pred pár rokmi nasťahoval podnik, ktorý prilákal najmä hipsterskú mládež. Starším ročníkom nebolo po chuti, že v lete pred budovu vyložili plechové sudy a na okolité stromy povešali žiarovky. Považovali to za nedôstojné a neestetické.
…a dnes je tu „zburko“ priam na historickom námestí v centre hlavného mesta…
aspoň raz pravdivo z wikipedie…
Obchodný dom Dunaj alebo staršie Obchodný dom Brouk a Babka je budova na Námestí SNP v Bratislave. Navrhol ju Christian Ludwig v rokoch 1935 – 1936 a od roku 2000 je národnou kultúrnou pamiatkou.
Pre obchodných podnikateľov Brouka a Babku postavil bratislavský architekt Ch. Ludwig na preluke vtedajšieho Námestia republiky v roku 1936 veľmi úsporne riešený obchodný dom – dnes Obchodný dom Dunaj v Bratislave.
Železobetónový skelet s voľným pôdorysom 26 x 19,5 m bol postavený v kompaktnej zástavbe námestia, ktoré v tom čase prežívalo stavebnú konjunktúru. Šesť nadzemných a dve podzemné podlažia tvoria voľné veľkoplošné priestory predajní a technickej obsluhy, prevádzka je prehľadná a variabilná. Dispozícia objektu je navrhnutá podľa zásad amerických obchodných domov. V ľavom rohu dispozície je situované komunikačné jadro objektu – dvojramenné schodisko a dva výťahy.
Na prízemí sú pred zasunutým hlavným vstupom tri izolované štvorstranné výklady, ktoré odľahčujú parter objektu, sú to celosklenené oblé solitéry s kamenným soklom.
V budove je prvýkrát na Slovensku použité crittallové kúrenie.
Jednoduchú fasádu členia horizontálne pásy okien, ktoré osvetľujú predajne a vertikálne okná schodiska, vďaka čomu je aj z exteriéru ľahko čitateľná dispozícia budovy, pričom okná sú z väčšej časti použité otočné o 180 stupňov a zasklené Termoluxom.
Fasáda je obložená bledozeleným keramickým obkladom a okná lemujú oblé profily z nehrdzavejúcej ocele, ktoré dodávajú objektu luxusnú jedinečnosť.
Zaujímavá je aj nočná iluminácia objektu – priečelie v noci osvetľuje po celom obvode dlhý líniový neón, ktorý zdôrazňuje asymetrickosť fasády.
- Objekt odovzdali do užívania krátko po začatí výstavby.
- Obchodný dom patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku a považuje sa aj za architektovo vrcholné dielo, jeho forma zodpovedala novému slohovému názoru, značné bolo aj využitie technických prvkov a priemyselnej výroby.
- Koncom deväťdesiatych rokov bola budova obnovená podľa projektu J. Bahnu.
- Napriek poddimenzovaným komunikáciám sa stavba aj dnes, po modernizácii interiérov využíva //využíval!//pozn. red. na pôvodný účel, aj keď po výstavbe veľkých obchodných domov v meste stratil svoj prvotný funkčný význam
- link https://sk.wikipedia.org/wiki/Obchodn%C3%BD_dom_Dunaj
Relácia zo Slobodného vysielača B.Bystrica SPOMIENKY NA SOCIALIZMUS:
Áno, mám k tým budovám a k podniku Dom módy OD Dunaj zvlášť srdečný vzťah: Pracovala tam moja mama a to od učnice – predavačky za fy Brouk a Babka cez predavačku v maloobchode OD Dunaj až po riaditeľku kádrovej a personálnej práce obchodného podniku Dom módy Dunaj, kam spadal okrem OD Dunaj aj oproti ležiaci OD Kamzík smerom k Poštovej ulici ( prvý pasážou priechodný obchod aj so samoobslužným predajom) a OD Pionier na Obchodnej ulici (odevy,obuv a textil pre deti, mládež). Dnes všetko prázdne a zaniknuté, v priestoroch Kamzík je Billa (aspoň!)
Je tu v koláži dobre vidieť, ako bolo námestie SNP oživené, presvietené a typické výklady OD sa nielen zachovali, ale svietili v centre veľkomesta…dnešný potratový tv-seriál je hrubou fikciou, ktorá je poplatná súčasnému politickému názoru kultúrnej obce, že v Dunaji pracovali iba gardisti, židia a kupovali nacisti…aj to je hanba vrytá do historickej pamäte – mesto bolo multinacionálne – popri Slovákoch veľa Čechov, Nemcov, Maďarov a seriál je nepodarenou fikciou.
ešte pár fotografií výkladov a vchodu do Domu módy Dunaj, ale už z 01/2017:
A iné hanby Bratislavy
A len pre ilustráciu, že to nie je jediná hanba súčasnej Bratislavy, zbúraniská 2024:
A Bratislava má dnes veľa takých „zbúranísk“: bývalý OD Ružinov , ale aj vyhoretá poschoďová garáž pred Martinským cintorínom, nakoniec i samotný zarastený areál PKO, Parku kultúry a oddychu na Nábreží L.Svobodu, vlastne už „ľahol“ aj Istropolis aj s výškovou budovou odborov… samá hanba…alebo žeby „už ruské rakety útočili?“
Zbúranisko uprostred sídliska Ružinov
….áno, tam niekde je „schovaný“ stĺp so sochou M.R.Štefánika a na podstavci i čs.lev… há aký výsmech štátnosti
pozn
Sám seba sa začínam pýtať: Ak si iné mestá v Európe dokážu zachovať svoj ráz a historické centrum v strede mesta, nie je problém v bratislavských primátoroch?
Najnovšie komentáre