ilustračný obrázok je jemný aby bol vhodný aj pre citlivejšie povahy: Umenie vyprodukovalo „Únos Európy“ v podobe slávneho obrazu Simona Voueta, túto reprodukciu zverejnila i WIkipedia, legenda k nej je zaujímavá, viď text dolu v zelenom…
Tento text bolo nutné hneď dať do webu, lebo masmédiá mlčia a politici zastierajú realitu…komentár bude až potom. Inak, ten „manifest“ si nájdete na gúgli keď viete „dolovať dáta“ a je v angličtine. Kde-kto si z neho vyberá najmä tie „nutné opatrenia“, ale celkové vyznenie analýzy je naozaj tým výkrikom „Kráľ je nahý!“ Materiál sám a jeho obsah je šokujúci, ale nik si nedá námahu zverejniť ho v preklade v slovenčine alebo češtine… a súvislosť s „únosom Európy? “ Kto si ešte spomenie na dielo Y.Varoufakisa http://Globální Minotaur o beštii v podobe nútenej finančnej krízy eurofinancií a zadlžovania národných ekonomík? Veď sa toho medzitým stalo tak veľa: Ale teraz Draghi vystihol tú podstatu: Pre záchranu unesenej Európy požaduje SPOLOČNÝ DLH Európskej Únie, to znamená absolútnu kontrolu akýchkoľvek financií, daní, výdajov, príjmov EÚ a členských krajín jednotlivo i spoločne…lenže otázka znie: A kto požičia na ten dlh? Moja odpoveď: No ten „únosca Európy! „
https://www.yanisvaroufakis.eu/books/the-global-minotaur/
O Európskej únii: „Kráľ je nahý!“
„Kráľ je nahý!“ vyslovil sa nečakane skutočný bankár Mário Draghi. A od 9.septembra sa k jeho štyristostranovej správe verejnosť nedostane. .. lebo veď stačí, ak budú len komentáre, ak bude navrhované riešenie, ale načo ohovárať „nebožtíka, keď ešte len umiera“…
Skoro 400 stránková analytická správa Mária Draghiho, bývalého riaditeľa Európskej centrálnej banky, ktorú zverejnil 9.septembra tohto roku, musela otriasť svetom. A určite nami – lebo“ „kam sme sa to zas do psej matere dostali?!“…aj preto je tá správa na okraji masmediálneho záujmu a politici ju obchádzajú a boja sa toho ako „čert kríža“. Národohospodári môžu iba opäť vzdychnúť: „…no však sme vám to hovorili!…“ Myslím, že sme už „dopadli“…glosa Ing.Peter Zajac-Vanka 19.09.2024
„Bývalý prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi dnes predstavuje rozsiahlu správu o budúcnosti Európy, ktorú rok pripravoval v mene Európskej komisie. Jeho cieľom je prísť so stratégiou, ktorá môže „vytiahnuť EÚ z jamy nízkej produktivity a slabého rastu, pričom zaostáva za USA a Čínou,“ píše Politico.
Brussels, 9 September 2024: FuelsEurope welcomes the publication of Mario Draghi’s
report „The Future of European Competitiveness“ which rightly highlights the risks for the
EU’s economy and citizens welfare if no coordinated industrial strategy, implementing
policies, and supporting measures to restore the EU’s competitiveness, are adopted.
prameň kde sme sa sotva dozvedeli: Hlavné správy, vraj alternatívny hoaxový „plátok“ teda web https://www.hlavnespravy.sk/existencna-vyzva-pre-eu/3636182
DRAGHIHO PLÁN NA ZÁCHRANU EURÓPSKEJ EKONOMIKY: UROBIA LÍDRI EÚ ČOKOĽVEK?
Stručný prehľad pravidiel
Sander Tordoir , Aslak Berg , Elisabetta Cornago , Zach Meyers, Luigi Scazzieri
Draghiho správa o chorom európskom hospodárstve obsahuje tvrdé pravdy pre lídrov EÚ, ktorí dlho nedokázali čeliť klesajúcemu tempu rastu v Európe.
S diagnózou správy je ťažké argumentovať: inovačná kapacita Európy v porovnaní s inými veľkými vyspelými ekonomikami klesá, rovnako ako jej obchodná dynamika. Zintenzívnenie štátom vedenej čínskej konkurencie, geopolitické napätie a pokračujúce spoliehanie sa na dovážanú energiu znamenajú, že otáľanie v politike môže viesť k trvalej stagnácii alebo ešte horšiemu.
Niektoré z Draghiho navrhovaných opráv sú nové, dokonca prelomové. Iné sú v diskusii EÚ už dlho. Zásadným prínosom správy je, že ich spája do koherentnej agendy rastu a že sa snaží uznať kompromisy, ktoré sú spojené s jej realizáciou. V piatich oblastiach Draghiho návrhy rozprúdia obzvlášť ostré debaty o smerovaní hospodárskej politiky EÚ.
Po prvé, Draghi správne identifikoval problém konkurencieschopnosti Európy ako problém zlepšenia produktivity, a to aj odstránením ročného deficitu súkromných a verejných investícií vo výške približne 800 miliárd EUR. Implicitne odmieta posilňovanie exportu prostredníctvom mzdovej represie a príliš napätých rozpočtov, čo je stratégia, ktorá Európe počas dlhovej krízy eurozóny neslúžila len slabo a v ére protekcionizmu by sa odrazila ešte viac.
Ale Nemecko a mnohé skromné členské štáty sú stále zapojené do modelu rastu založeného na exporte. A politický rámec EÚ je nedostatočne vybavený na to, aby hospodárstvo „rozpálilo“ vnútorným dopytom: fiškálne pravidlá zostávajú dosť prísne a fond EÚ na obnovu pandémie sa vyčerpá v roku 2026.
Po druhé, Draghi sa odkláňa od diskusie áno alebo nie o priemyselnej politike k nuansovanej diskusii kedy a ako zohľadňuje charakteristiky každého odvetvia, jeho vyhliadky a strategickú hodnotu. Rozlišuje medzi sektormi, v ktorých EÚ úplne stratila svoju komparatívnu výhodu, sektormi, ktoré sú bohaté na zamestnanosť, sektormi, ktoré sú kritické pre bezpečnosť, a novovzniknutými priemyselnými odvetviami: všetky si vyžadujú odlišnú kombináciu obchodnej a priemyselnej politiky od prijímania dovozov po zavádzanie. zahraničnej technológie na vytvorenie ochrany obchodu.
V praxi bude pre EÚ náročné tvrdo reagovať na požiadavky firiem EÚ o pomoc a ochranu, vyhnúť sa plytvaniu peniazmi daňových poplatníkov a pomôcť etablovaným firmám v prospech mladších a inovatívnejších firiem. Draghi tiež obhajuje tvrdšiu líniu EÚ voči čínskemu merkantilizmu a užšie zblíženie s USA, čo sa ukáže ako kontroverzné. Kritici sa budú znepokojovať, že zaujatie jastrabieho postoja EÚ voči Číne by mohlo byť posledným klincom do rakvy krehkého obchodného systému založeného na pravidlách, na ktorom je samotná EÚ hlboko závislá, a mohlo by to podkopať rozvojové krajiny.
Po tretie, Draghi navrhuje, aby orgány hospodárskej súťaže viac zohľadňovali inovácie a spoločné kontinentálne záujmy, ako je bezpečnosť. V zásade ide o rozumné myšlienky a Draghiho prístup je sotva bezpodmienečným súhlasom „európskych šampiónov“. Jeho reformné návrhy však stále nesú riziká, ktoré nie sú plne uznané a nie sú vždy navzájom konzistentné.
Po štvrté, správa vyzýva na viac spoločného rozhodovania v kľúčových oblastiach hospodárskej politiky. Viac väčšinového hlasovania a spoločných regulačných rámcov, ktoré by unikli mozaike vnútroštátnych rámcov, by posilnili hospodársku schopnosť EÚ konať. Neochota členských štátov vzdať sa suverenity to však politicky sťaží, čím sa EÚ stane zraniteľnou voči zle koordinovaným politikám a tlaku vonkajších síl na jednotlivé členské štáty.
Po piate, EÚ bude potrebovať peniaze na dosiahnutie niektorých z týchto cieľov. Draghi navrhuje zvýšiť rozpočet EÚ a presmerovať výdavky na strategické priority. Zásadná reforma rozpočtu EÚ sa však opakovane ukázala ako nemožná, zatiaľ čo národné rozpočty v mnohých členských štátoch sú napäté. Draghiho návrh na nejaký spoločný dlh môže byť nevyhnutný, ale je kontroverzný, aj keď sa používa len na investície zvyšujúce produktivitu do verejných statkov EÚ, ako sú prelomové inovácie, obrana a cezhraničná energetická infraštruktúra.
Okamžité výkriky niektorých nemeckých politikov, ktorí sa potácajú nad Draghiho zmienkou o spoločnom dlhu, neveštia nič dobré, aj keď Nemecko ako stagnujúca priemyselná veľmoc EÚ by z agendy rastu EÚ malo veľký úžitok.
Draghiho sektorové návrhy v oblasti inovácií, energetiky a obrany by mali byť viac nekontroverzné. Navrhuje viac finančných prostriedkov na výskum a zrušenie nadmernej regulácie a cezhraničných prekážok na jednotnom trhu, ktoré bránia úsiliu inovatívnych európskych firiem rozširovať sa. Rovnako ako Enrico Letta vo svojej správe o jednotnom trhu, Draghi zdôrazňuje, že odblokovanie vysokorizikových investícií prostredníctvom hlbších a likvidnejších kapitálových trhov je rozhodujúce.
Ako spôsoby znižovania cien energie správa obhajuje zlepšenie kolektívneho obstarávania plynu, silnejšiu reguláciu praktík obchodovania s plynom a urýchlenie technologicky neutrálnej energetickej dekarbonizácie. Draghi tiež oprávnene obhajuje viac financií, konsolidáciu priemyslu a lepšiu koordináciu EÚ s cieľom čeliť roztrieštenému obrannému sektoru EÚ.
Realizácia týchto plánov bude stále náročná: členské štáty sa doteraz zdráhali poskytnúť Bruselu dodatočné právomoci v týchto oblastiach, napríklad v oblasti obrannej politiky a obstarávania.
Draghi predstavuje správnu výzvu pre tvorcov politík EÚ vo veku zvýšenej geopolitickej konkurencie a rastúcich investičných potrieb. Podarí sa jej však členské štáty EÚ splniť? Alebo podľahnúť narcizmu ich rozdielov a čeliť „pomalej agónii“ slabnúceho rastu, ekonomickej záťaže a globálneho vplyvu?
Takže „kráľ je nahý!“ vykríkol Draghi…. politici a masmédiá musia mať hlbokú dezilúziu, občania „bruseleurópy“ sú zdesení a mlčia a my slovenskí národohospodári teraz vieme, že sme sa nemali dať umlčať – lebo ak je Európska Únia v takom SVRABE, že by potrebovala opäť Marshallov Plán financií, kde sme asi my, Slovensko moje rodné????
Európska Únia cez nevolené bruselské Eurokomisie a jej predsedkyňu spôsobili, že blokádou Ruska, embargom na ropu a plyn, rušením atómových elektrární, obmedzovaním poľnohospodárskej výroby, rušením zamorujúcich vraj výrob podľa ideológie gríndílu a podporou vojny na Ukrajine ( veď ide o miliardy a miliardy Eur!!!) sme „dosiahli“ sami sebe ten úpadok, navyše otvorením náručia imigrácii a fanatickpou podporou vojny si spôsobujeme pomalú samovraždu európskej civilizácie.
Buďme oprávnene nasr….dení, začnime sa hnevať, povstaňme
A „únos Európy?“
..legenda Únos Európy:
Keď bola Európa unesená, jej otec bol nešťastný a vyslal svojich synov, aby sestru hľadali a bez nej sa domov nevracali. Bratia blúdili svetom, ale márne. Domov sa nevrátili. Rovnako neúspešný bol najstarší z nich, Kadmos. Obrátil sa na veštiareň v Delfách, kde dostal odpoveď. Keď vyjde z Delf, uvidí mladú jalovičku a tú bude nasledovať. Kam si ona ľahne do trávy, má Kadmos založiť nové mesto a to bude jeho novým domovom. Stalo sa a Kadmos jalovičku nasledoval na veľkom kuse sveta. Keď si ľahla do trávy, vzdával vďaky bohom a chcel vzdať obeť vládcovi neba i zeme. Keď jeho služobníci šli pre živú vodu, v jaskyni v hlbokom lese narazili na hrozného draka, obľúbenca boha vojny Area. Drak služobníkov zahubil. Kadmos išiel po ich stopách, zbadal miesto tragédie a zaútočil statočne na draka veľkým balvanom, oštepom napusteným jedom a nakoniec ho ubodal.
Zjavila sa mu bohyňa Aténa, jeho ochrankyňa a povedala mu, aby zoral pôdu a zasielať dračie zuby. Z nich vyrastie ľud jeho budúceho kráľovstva. Keď to Kadmos urobil, z brázd sa vynárali ozbrojení muži, ktorí sa vzájomne pobili, zostalo ich nažive iba päť. Pridružili sa ku Kadmovi a on s ich pomocou založil na tom mieste slávne mesto Téby. Za zabitie draka musel Kadmos niekoľko rokov slúžiť Areovi a až potom sa mohol ujať vlády.
Dodnes je mýtus o únose Európy predmetom záujmu učencov i archeológov…
Dnes si možno predstaviť, že „ten býk“ čo uniesol devu Európu je vlastne ten veriteľ všetkých finančných dlhov EÚ i členských krajín Európskej Únie. Tie „dračie zuby“ už boli zasadené v podobe narastajúcej militarizácie EÚ cez NATO a pomocou čoraz častejšieho kričania politikov EÚ, že ozbrojení muži sa musia vrhnúť na „agresora“…koľko zostane z Európy po tom ľútom boji? Dodám: Po obmedzenej atómovej vojne na teritóriu Európy?!
Malý nástrel komentára:
Takže v správe sa konštatuje, že “ jadrom hospodárskych problémov Európy sú náklady na energiu pre priemysel – elektrina je o 158 % drahšia ako v USA, zemný plyn je drahší o 345 %.“ ...ako keby si to EÚ cez komisie a svojich politikov nezapríčinila sama – veď dlhodobo dekády budovala dodávateľské zdroje cez plynovod a ropovody z nálezísk v Rusku a zrazu STOP. Veď dlhodobo budovala výrobu energie v atómových elektrárňach – a zrazu STOP…veď pôvodne ÚNIA PRE UHLIE A OCEĽ mala večne pomáhať rastu sily ekonomík členských štátov Európy – a zrazu STOP uhliu i oceli
„Zdá sa, že éra otvoreného globálneho obchodu riadeného multilaterálnymi inštitúciami odchádza,“ povedal Draghi.“
Takže úprimné priznanie, že medzinárodné globálne inštitúcie ako Medzinárodný menový fond, Organizácia spojených národov, ani konferencie G7 čI G20 – nefungujú…z pozadia ich riadia globálne korporácie, ktoré majú iné záujmy ako prospech a blahobyt členských národných štátov EÚ.
„Odhadol, že EÚ potrebuje bezprecedentnú úroveň investícií, viac ako dvojnásobok povojnového Marshallovho plánu.“
No a to ešte žiadna poriadna vojna na území Európskej Únie nebola.
Kto to teda takto zničil?
Do EÚ SA V PRIEBEHU ROKOV 2015-2024 nasťahovali milióny imigrantov s inými návykmi, kultúrnymi a náboženskými hodnotami, ale s obrovskou chuťou ťažiť zo sociálnych programov bohatých európskych štátov. A tie im toto príživníctvo LEGALIZOVALI. Odkiaľ na to brali peniaze? No z penzijných a sociálnych systémov štátov so starnúcimi generáciami európskych obyvateľov, ktorí vymierajú a mladí už nemajú silu to celé utiahnuť, pretože predovšetkým im globálni investori nezaplatia dostatočne za ich prácu.
Najnovšie komentáre