V pripomienke ku knihe profesora histórie Matúša Kučeru Kráľ Svätopluk z minulého príspevku dnes už zosnulý pán profesor hovoril v audiozáznamoch o tom, ako sa rodila socha kráľa Svätopluka na bratislavskom Hrade a že to bola krásna štátna slávnosť jej odhalenia práve 6.júna roku 2010. Dnes si pripomíname aj sinejší odkaz, ktorý zanechal Svätopluk a upozornil a vyzdvihol ho profesor M.Kučera. A rád to dávam najavo. Ing.Peter Zajac-Vanka, 5.06.2023.
Odhalenie sochy kráľa Svätopluka sa konalo 6.6.2010, teda v deň 149. výročia Memoranda národa slovenského, prijatého na slovenskom národnom zhromaždení v Martine 6.-7.júna 1861. Bol to programový dokument slovenských štátoprávnych, politických a kultúrnych požiadaviek. Autorom memoranda bol Štefan Marko Daxner.
A je čo si pripomínať. Tá jazdecká socha kráľa Veľkej Moravy Svätopluka pripomína, že slovenský panovník vedel nielen bojovať, ale aj vyjednať mier. Pretože ako aj historik prof.Matúš Kučera vo svojej knihe zdôraznil ( a tak sa volá celá veľká kapitola o hospodárskom rozmachu Veľkej Moravy a o jej výbojoch počas vlády kráľa Svätopluka) toto:
„Mier je cesta k budúcnosti!“
A mali by sme to spod sochy Svätopluka na Hrade vykričať do celej Európy a aj našim dnešný vládcom Slovenska, aby sa spamätali.
Dnešným pohľadom bolo pôsobenie Svätopluka na Veľkej Morave veľmi krátke. A veľmi dramatické. Narodil sa tu, asi na nitrianskom hradisku. Bol z vládnucej kniežacej rodiny, veď moravské knieža Rastislav mu bol strýkom. Dosadol na panovnícky kniežací stolec Nitrianskeho kniežatstva veľmi mladý. A zažil zradu. A sám zradil. Zažil skazu svojej krajiny. Zažil zajatie a väzenie, z ktorého sa nevychádzalo. Ale prekabátil svojich žalárnikov. A sám bojoval proti žalárnikom, zvíťazil nad Frankami. A šíril skazu najprv výbojmi aby si podmanil slovanské kraje okolo Veľkej Moravy, potom viedol zničujúce vojny s Franskou Ríšou. Pochopil, aká je cena mieru. A sám ako víťaz o mier POŽIADAL. A v tom krátkom čase, sotva dvadsať rokov, doviedol Veľkú Moravu do najväčšieho rastu a možného na tú dobu rozkvetu.
Presne nevieme kedy, ale v roku 864 n.l.. už vieme, že knieža Svätopluk už vládol na prestole na Nitrianskom kniežatstve a na radu duchovných spolu so strýkom Rastislavom, kniežaťom Moravy, listom požiadali byzantského panovníka, cisára Byzancie v Konštantinopoli, Michala III., o zaslanie misie biskupa a učiteľa, ktorí naučia ľud prostý v jeho jazyku kresťanské vieroučenie. Aby bol nezávislý od franských – bavorských kresťanských biskupov a odstránil prílišné intrigy a „špionáž“ v prospech Franskej Ríše od biskupov.
Forchheimský mier
Po krvavých vojnách a aj po tej víťaznej v roku 873 n.l., roku 874 n.l. víťaz nad Franskou Ríšou kráľ Veľkej Moravy Svätopluk na sneme v bavorskom Forchheime na tú dobu neobvykle pre víťaza vojny porazenému franskému kráľovi Ludovítovi ponúkol mier. Fuldské letopisy to označili ako Forchheimský mier, v ktorom čo bolo neobvyklé na tú dobu, o mier požiadal víťaz a pritom Svätopluk preniesol v r.873 vojnu na územie Východnej Marky, k protivníkovi.
Pravdepodobne od roka 870 po rok 894 n.l. vládol knieža, neskôr rímskym pápežom pomenovavý a uznaný kráľ Veľkej Moravy Svätopluk tak, že povzniesol Veľkú Moravu, slovanskú veľmoc, na úroveň jednej z najmocnejších v tej dobe krajín v Európe. Okolo neho už boli len Franská Ríša, Byzantská Ríša, moc kresťanstva prezentovaného pápežom Ríše Rímskej a Bulharská Ríša na juhu.
„Ak by sa Veľkomoravská Ríša ako mocnosť zachovala do budúcna, dejiny Strednej Európy by pravdepodobne vyzerali úplne inak“, to je citát historika, profesora Matúša Kučeru v roku 2020.
veľká osobnosť slovenských dejín je zatiaľ nepovšimnutá, polemizuje sa: bol to diktátor? zradca? osvietený panovník? mierotvorca? jednoducho : Svätopluk TU BOL A VEĽA DOSIAHOL
Paralely a záver:
Mocná a uznávaná Veľká Morava za čias Svätopluka ( povedzme od doloženej vlády 864 n.l. na nitrianskom kniežacom prestole, po jeho smrť v roku 894 n.l.)
To je tridsať rokov jednej krajiny v 9.storočí nášho letopočtu
Koľko sme to dosiahli v Slovenskej republike od jej konštituovania v modernej histórii?
Od 1.januára 1993? Tiež presne tridsať rokov?
A keď to porovnáme, čo sme vlastne my tu v 21.storočí zatiaľ dosiahli ako národ? S našimi „vládcami“? S našimi politikmi? Ktorí riešia svoje EGO a neriešia problémy vlasti, problémy ľudu na Slovensku?
Necítite tu potrebu nového, z ľudu slovenského vzišlého Svätopluka?
Kde je Svätopluk dnes? Legenda hovorí:
Úplný záver
Bez mieru to nepôjde a zanikneme ako Slovensko, tak i Slováci. Uvedomujú si to dnešní vojnybaživí politici? Už vieme o čom by mali byť voľby v septembri v Slovenskej republike a koho z tých krvilačných jastrabov v politike a médiách treba treba – nevoliť?
Bude konečne MIER volebnou témou číslo jeden v slovenských voľbách?
Bude mier konečne volebnou témou číslo jeden? Lebo kto to vyzradil, že „sme vo vojne“?!
Nie! Vojnu nechceme!
Mier je cesta k budúcnosti!
Ing.Peter Zajac-Vanka, 5.júna 2023
Mier je cesta k budúcnosti! Nie vojna a nie podpora vojny v Európe!
Bolo to čaro nechceného, bratia Česi hovorili „kouzlo nechtěného“: nechcel som a nevedel som o zámeroch verejnej moci zvolať do Bratislavy takú konferenciu, ktorá sa tu zišla. Pán sudca, prihliadnite na fakt, že nemám interné správy vlády, čo sa bude diať. Ešte že sa ľudia pri soche 6.júna nezhromaždili a nekričali, že chcú mier. To by bola jasná provokácia z mojej strany.
Ale práve od 6. júna 2023 tu v Bratislave sa zišlo deväť prezidentov tzv. „Bukureštskej deviatky“ krajín, ktoré ale história už pozná z 20.storočia ako neslávny „Sanitárny kordón“ proti Rusku.
A celé to zhromaždenie viedol šéf Severoatlantickej aliancie Stoltenberg, síce Dán a síce kedysi sociálny demokrat, dnes „jastrab“ posielajúci na Ukrajinu vojenské smrteľné zbrane , aby sa Ukrajinci a Rusi vzájomne zabíjali. A všetci tí hodnostári/politici museli nutne na hradnom návrší prechádzať okolo sochy kráľa Svätopluka. Lebo zo záberov tv ( nikdy nezašvenkovala na sochu) prechádzali okolo a v bráne Hradu ich vítala sama prezidentka Slovenskej republiky, ktorá asi ale veľmi veľmi podporuje vojnu na Ukrajine, keď necháva posielať slovenské stíhačky a zbrane na Ukrajinu do vojny.
Nevieme teda, či bola socha v tom čase zahalená, alebo či nejakí tlmočníci odpovedali na všetečné otázky „to si nevšímajte, to je tu taká výstavka“…
žijeme teda čudnú dobu: masmédiá a politici nám vnucujú svoju vieru v „konečné víťazstvo“…masmediálni zamestnanci zborovo podporujú svojimi článkami vojnu a nie mier, politici zhovievavo tvrdia, že veď my len pomáhame…a pomaly sa v Európe schyľuje znova k sťahovaniu národov, …ak to Európa prežije a nebudú tu rásť atómové hríby.
Svätopluk, kde si! Už je na Slovensku najhoršie! Zobuď Sitnianskych rytierov a príď!