Ešte jedno vážne varovanie, čo nadväzuje na predchádzajúce články s varovaním , lebo vždy bolo a je príznačné, že „pri ústupe sa snažia protivníci vždy položiť čo najviac mín“

úvaha, ktorá sa zrodila povinným prečítaním kvanta článkov v oficiálnych masmédiách o ekonomike tesne pred voľbami do NR SR, tie články ale neboli určené marketingovo pre voličov, skôr signalizovali, čo sa stane, ak nevyhrá sociálna demokracia, píše Ing.Peter Zajac-Vanka, 2.októbra 2023

„Vláda bez dôvery parlamentu musí pracovať naraz na dvoch rozpočtoch. Pri súčasnej vysokej úrovni verejného dlhu má totiž povinnosť predložiť najneskôr 15. októbra vyrovnaný rozpočet na budúci rok.“

…a hádajte kto to povedal:…

„Budeme to mať pripravené veľmi detailne, aby tá vláda bola schopná veľmi rýchlo a efektívne povedať, že dobre, tak ja chcem opatrenie 3, 8, 27 a 42 a takúto trajektóriu. Aby sme to rýchlo vedeli dať do parlamentu, aby sme urobili rozpočet, ktorý je tu pre ľudí, pre Slovensko aj pre budúce generácie,“ dodal Ódor. (prameň https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96104533-odor-predstavi-navrh-ako-konsolidovat-slovenske-verejne-financie-novej-vlade-zanecha-viacere-opatrenia )

snapshot z TV rel. na TA3

lebo

Z postupov pri vzdelávaní špičkových manažérov si vezmime poučku:

Nenapodobujte neúspešných!

citoval som to minule a treba to stále i po voľbách zdôrazňovať:

 „Všeobecne konštatujem, že to bude musieť byť proslovenská vláda a proslovenská Národná rada SR, ktorá …podľa skutočných čísel uskutoční korekcie – opatrenia cez zákony a činy vlády, aby sme dosiahli aspoň zrod vlastných ekonomických zdrojov, ktoré budú prinášať do štátneho rozpočtu dostatok financií, aby mohla ekonomika Slovenska rásť a začať naberať ekonomickú rovnováhu. Nebude to proces na jeden, či štyri roky…“

Záverom

TREBA VYVETRAŤ! Otvoriť okná, spraviť prievan, vyhodiť papiere nevhodných návrhov, deletovať súbory a zavrieť kohútiky vplyvu neschopných vlád na slovenské ekonomické a sociálne prostredie. HNEĎ!

Tu na tomto mieste stačí dočítať, dalej nech čítajú tí, čo si trúfajú ísť do hĺbky ekonomickej tragédie vlád Slovenska

O čo ide?

„Dvestotisíc ľudí môže prísť o prácu, keď sa bude „upratovať“ až príliš. Ekonómovia otvorene vyzývajú vládu na činy a hovoria o bankrote“ prameň 28.9.2023

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/681987-dvestotisic-ludi-moze-prist-o-pracu-ked-sa-bude-upratovat-az-prilis-ekonomovia-otvorene-vyzyvaju-vladu-na-ciny-a-hovoria-o-bankr/

„Zhruba osem miliárd eur. To je podľa ministerstva financií odhadovaný rozdiel medzi výdavkami a príjmami štátu na tento rok.“

Poznámka: Ktosi asi spadol z Mesiaca: Osem miliárd uzákonili poslanci NR SR v Zákone o štátnom rozpočte na rok 2023 ešte v decembri 2022. Načo teda ten hluk a zúfalosť?

Ďalej vraj:

„Verejná správa jednoducho minie viac, ako má k dispozícii. V praxi to znamená, že sa zvýši deficit a aj celkové zadlženie krajiny. Ide až skoro o sedem percent celoročného výkonu slovenskej ekonomiky. Zjednodušene, je to, akoby tento rok každý občan Slovenska minul o vyše 1 500 eur viac, ako zarobil. Tieto čísla ilustrujú zlý stav verejných financií.“

Poznámka: Ktosi tu nepozná rozdiel medzi štátnym rozpočtom republiky a rozpočtom verejných financií pre verejnú správu, ktorý sa mimochodom schválil v roku 2021. Ktosi tu buliká občanom, že „oni sú tí dlžníci“ a nie zopár neschopných vlád, ktoré sa tu striedali  v neschopnosti riadiť ekonomiku a spoločnosť doteraz.

ešte z toho článku: Ako by to vyzeralo?

Ako by to v praxi vyzeralo?

Seknúť o desať alebo 20 percent platy či dôchodky. A to z nás asi nikto nechce“ načrtol možné scenáre premiér Ľudovít Ódor v stredu po rokovaní vlády. „Nechceme, aby nás zachraňoval trebárs euroval alebo Medzinárodný menový fond,“ dodal minister financií Michal Horváth. „To nie je, že niekto nám pošle peniaze. Nejaký strýko z Ameriky nám nepošle peniaze. Tam by boli podmienky, ktoré by sme museli splniť,“ dodal Ódor.

„Ministerstvo (…financií SR) do dvoch týždňov predstaví detailný plán, kde sa dá škrtať a kde sa dajú zvyšovať dane bez toho, aby ekonomika skolabovala“

Poznámka: Ktosi tu „zaspal“: keď už chcel premiér zachraňovať, mal na to 120 dní, spomeňte si na spupné a pyšné programové vyhlásenie Odórovej vlády ..naša kritika 15.júna 2023

viď článok https://spolok-narodohospodarov.sk/2023/06/15/profesor-jaroslav-husar-programove-vyhlasenie-vlady-z-pohladu-poznatkov-ekonomie/

„…to Programové vyhlásenie vlády Odóra bolo v NR SR zamietnuté. Vláda nezískala dôveru. A profesor ekonómie Jaroslav Husár trpezlivo ako učiteľ vysvetľuje, prečo. Z osvetového odporúčanie nielen Odórovej vláde, príprava akéhokoľvek programového vyhlásenia vlády má byť dlhodobá a tak erudovaná, tj.odborná, aby sa dala uskutočniť

a pokračujme ďalšou témou:

Ako „upratať“ spoločné financie

„Ekonómovia, ktorých oslovil denník Pravda, sa zhodujú, že na to, aby sa upratali verejné financie, je potrebných niekoľko vecí. Šuster hovorí, že najmenej bolestivé by bolo zoškrtať, ušetriť alebo vybrať viac jednu miliardu ročne. Takto by sa za osem rokov opravili verejné financie.“

Poznámka:…a lusknúť prstom by nestačilo?…

„Na akútny problém upozorňuje najmä inštitúcia, ktorá má v popise práce sledovať vývoj verejných financií. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) okrem štúdie o tom, kedy môže Slovensko ohroziť bankrot, pred pár dňami prišla s výzvou pre politikov, aby problém začali konečne riešiť. „Zdravé verejné financie sú nevyhnutné pre udržanie sociálnych štandardov a budúcu prosperitu Slovenska, preto by sa kvôli našim občanom ich ozdravenie malo stať prioritou,“ upozorňujú ekonómovia. Už teraz je stav financií v rizikovom pásme a deficit patrí k najhorším EÚ.“

„Krajina má už len dve volebné obdobia na to, aby s tým niečo robila. „Slovensko má už len priestor asi dvoch volebných období, aby implementovalo vhodné opatrenia a reformy, ktoré povedú k dlhodobo sa zlepšujúcemu hospodárskemu rastu a udržateľnosti verejných financií, zamedzia neúmernému nárastu rizikových prirážok a v konečnom dôsledku aj nárastu rizika defaultu,“ upozorňujú.“(v RRZ)

Poznámka: V prvom rade treba zrušiť aj Radu pre rozpočtovú zodpovednosť, lebo zlyháva už asi tri vlády dozadu. Zrazu sa zobudili, že už môže byť bankrot – a to sú tie „hodnoty za peniaze?“ O akej „Krajine“ to hovoria, my sme Slovenská republika, či? a čo vlastne poradili Ódorovi, predtým Hegerovi, predtým Matovičovi?!

ale sú ešte aj horší…:

„Mimo misy“ alebo kto vajatá zo sna?

Riešenie problému neudržateľnosti slovenských verejných financií je technicky veľmi jednoduché: treba znížiť priveľký rozdiel medzi verejnými príjmami (cca 50 miliárd ročne), ktoré sú podstatne nižšie ako verejné výdavky (cca 59 miliárd ročne). Treba teda voči súčasnému nastaveniu znižovať výdavky alebo zvyšovať príjmy, resp. oboje. To je však politicky i ekonomicky vždy veľmi bolestivé – politici musia ľuďom oznamovať nepopulárne opatrenia, a niekto v ekonomike vždy príde o nemalé peniaze,“ vysvetľuje ekonóm VÚB banky Michal Lehuta.

Poznámka: Ktosi má iné údaje o verejných financiách ako vláda? Na príjmoch vraj 50 miliárd ročne? Na výdajoch vraj 59 miliárd ročne? Hovorí stále ešte pán expert o Slovensku?

„Radí preto šetriť vo verejnej správe – zamestnanosti vo verejnej správe – mnohé pracovné miesta na ministerstvách a úradoch produkujú minimálnu pridanú hodnotu, v porovnaní s inými krajinami máme napríklad príliš veľa policajtov.

Peniaze by Lehuta vybral viac na daniach z majetku. „Zvyšovaním dane z nehnuteľností, ktorú máme oproti iným krajinám veľmi nízku, či dane z motorových vozidiel. Menej škodlivé zvyknú byť aj environmentálne dane, teda dane uvalené na činnosti, ktoré škodia životnému prostrediu,“ dodáva.

Poznámka: Niektorým „expertom“ zo súkromného sektora sa snívajú „mokré sny“ – s týmto by nesúhlasil ani policajný prezident, ktorý vraj má policajtov málo na obsadenie hraníc pred migrantami, dosiahnúť „menej škodlivín“ daňou z auta sa pokúšajú tu už 30 rokov bez úspechu...životnému prostrediu škodí najviac vojna na Ukrajine, tie milióny spálených ton nafty a státisíce striel z diel, rakiet, zbraní…

Resumé II

Nielen treba „vyvetrať“…treba vymeniť celú „expertnú bázu“ odborníkov na „verejné financie“ a na ekonomiku, veď azda národohospodárov sa tu nájde ešte dosť. Nová koalícia už azda vie, čo bude robiť…

Ešte raz treba pripomenúť ten článoček vyšiel na hnonline.sk pod názvom“ Ódor predstaví návrh, ako konsolidovať slovenské verejné financie. Novej vláde zanechá viaceré opatrenia“ dňa 14.septembra, teda 16dní pred voľbami, ktoré mu zoberú mandát miešať sa do vecí verejných.

Citujem z článku:

„Vláda pod vedením Ľudovíta Ódora by chcela budúci týždeň predstaviť návrh, ako konsolidovať slovenské verejné financie. O samotnom rozpočte už nerozhodne, pripraví však viaceré opatrenia pre budúci kabinet, ktorý príde po septembrových parlamentných voľbách. Avizoval to Ódor po stredajšom rokovaní vlády.“

…to vyzeralo ako program vlády pre tretie tisícročie vtedy…

No a ak ešte máte trpezlivosť a netrafil vás šľak, sem dám ešte pár poznámok ku tvorbe novej hospodárskej politiky v nových politických pomeroch

Opatrenia…s dôrazom na dosiahnutie rastu hospodárstva Slovenska

Zvýšiť výdavky štátu  pre podnietenie  vlastnej štátnej investičnej politiky – to má ako výsledok pri tvorbe štátnych podnikov a štátneho investičného vlastníctva  ( a ušetriť na výdavkoch 2 % z HDP za zle dohodnuté vyzbrojovanie) ale aj podnietenie zvýšenia investícií súkromného vlastníctva na Slovensku

Podstatne zvýšiť sumy a objemy vyplácaných dôchodkov, zvýšiť mzdy a rôzne sociálne dávky , tak sa aj zvýši podstatne spotreba domácností a ľudia nebudú úspory vkladať „do ponožky“. Predpokladaný výsledok sa ukáže už v priebehu roka 2024 a možno i cez Vianoce 2023

Dôslednou štátnou kontrolou importu (nielen pšenice a iných poľnovýrobkov z Ukrajiny) a dôsledným vymáhaním dane z každého vyvezeného tovaru a služby od korporátnych producentov z fabrík na Slovensku – vtedy i pri možnej fatálne zníženej produkcii automotive podskočí suma exportu a zníži sa suma importu, isteže, v prvom roku to bude ťažké aspoň dosiahnuť kladné saldo, ale skutočne finančné saldo, nie evidenčné v tzv.zahraničnom obchode cez Eurostat…)

viď článok tu https://spolok-narodohospodarov.sk/2023/09/15/kracame-do-priepasti-bez-uniku-ale-pozname-cestu-ako-sa-tomu-vyhnut/

A ďalej:

Kritika finančného plánu v Programe Odórovej vlády:

V tej kapitole o financiách ako keby vláda ignorovala práve ten peňažný multiplikátor, o ktorom hovorí profesor ekonómie J.Husár. Ako keby ani nechcela miešať sa medzi správanie sa bánk, podnikateľov, povedzme i cudzích investorov podnikajúcich na Slovensku. Aj keď má Národná banka Slovenska už len kontrolnú až evidenčnú úlohu ( už neovplyvňuje ako emisná banka výšku obeživa pre slovenské ekonomické prostredie), predsa ju nik nezbavil funkcie kontroly monetárnej báze v štáte a vládu nik nezbavil zodpovednosti za riadenie a chod ekonomiky, teda i ponuky peňazí a dopytu po peniazoch.

viď článok tu https://spolok-narodohospodarov.sk/2023/06/25/peniaze-nerastu-na-stromoch-ale-my-si-ich-odtial-vieme-zozbierat-reakcia-na-programove-vladne-vyhlasenie-15-6-2023-cast-i/

my sme ešte 8 júla odporúčali

„Vláda v poverení prezidentky by mohla konať OKAMŽITE“:

1. zrušiť zmluvy o nákupe vojenských „potrieb(!)“ a tak stopnúť tú vraj nutnosť vynakladania na zbrojenie tých 2% z HDP,( tj. zhruba 2,2 miliardy eur, keďže HDP za 2022 bol vraj 110 miliárd eur.)

2.Zastaviť „potratové“ eurofondové projekty, lebo ak sa „nestihli“ doteraz schváliť, čo ich ešte chcú resuscitovať pridávaním do nich štátnych dotácií? Budeme zo štátneho rozpočtu večne „dotovať dotácie“ z eurofondov? A z rozpočtu štátu „ťahať“ od daňových poplatníkov z príjmu na výdavky ďalších 560 miliónov eur na „prostriedky na spolufinancovanie projektov“ z prostriedkov na Eurofondy?

A zrazu sa schodok „zázračne“ zníži hneď v 2023 o tri miliardy eur….

to bol článok tu https://spolok-narodohospodarov.sk/2023/07/08/analytici-prazdninovej-vlady-odporucaju-tzv-inteligentnu-konsolidaciu-statnych-financii-a-my-sa-pytame-co-je-to-zas-za-nezmysel/

Nie šetriť tam kde sa nemá, ale investovať do výrobného vlastníctva, ktoré prináša príjem do štátneho rozpočtu SR

Predovšetkým sa tu zamlčuje všade v masmédiách fakt , že príjem do štátneho rozpočtu tvoria z 90 % daňoví poplatníci republiky( je to 16,8 miliárd na daniach občanov a firiem, plus v tom  je 10 mld zaplatené v DPH, a 2,5 mld v spotrebných daniach … pričom nejako nebilancovane sa uvádzajú ešte + 2,1 mld nedaňové príjmy (viď príl na konci.)

a z príjmov zo zahraničného obchodu je len a len 41 miliónov eur ( 0,04 mld eur). To je pri vysokom HDP skoro nehoráznosť, už veľakrát pripomínam, že z exportu automobilov a automotive nemá štátny rozpočet skoro ani euro.

Zato z Eurofondov a z Fondu obnovy na rok 2023 máme dostať príjem do štátneho rozpočtu 7,7 miliardy. Ako bolo uvedené v inom článku, že  sme čiastočne v hospodárskej v kóme a napojení na „hadičky“ európskych peňazovodov.

Tak prestaňme byť v hospodárskej v kóme a napojení na „hadičky“ európskych peňazovodov!

::: toto je odkaz pre budúcu vládnu koalíciu…

Ing.Peter Zajac-Vanka, 2.10.2023