Nie, nebude to žiadny analytický materiál, nik ma za to neplatí. Je to smutná a trpká úvaha predstaviteľa ročníka 1955, generácie, ktorá bola oklamaná, a vedomie, kam nás to „táto spoločnosť tejto krajiny“ doviedla. Možno sa zíde opakovať , kedy nastala „štartová čiara“, rok 1990, mali sme vtedy len 34 rokov a plne sme odovzdávali 38 % a 12% zo mzdy do sociálnych a dôchodkového fondu, keď vlastne naše generácie boli ogabané bombastickými rečami o tom, aké „švajčiarske“ dôchodky budeme mať a neskôr sme boli ubití hysterickými rečami, že „dôchodky nebudú, lebo na ne nemáme“. Ale: mali sme – a mali veľmi, veľmi veľa. Tak uvažujme…21.február 2024, deň po Dni sociálnej spravodlivosti, čo a už tiež neoslavuje…Ing.Peter Zajac-Vanka
Začnime od konca: od súčasných dní, február 2024, vláda sociálnej demokracie a národnej strany Slovenska.
Pripomeňme si „ťažké boje“ o 13.dôchodok v roku 2023, keď sa z neho stalo „politikum“, najprv sociálni demokrati v opozícii voči odorovskej vláde, potom celá zhrdená vo voľbách opozícia voči víťaznej vo voľbách sociálnej demokracii a národnej strane. Áno, bol vyplatený a dôchodcov to hrialo ako prisľúbený a darovaný kabát…a minul sa veľmi rýchlo a určite nie na vianočné darčeky a hostinu...Priemerný starobný dôchodok v roku 2024 sa zvýšil o 23,20 eura mesačne na sumu 666,90 eura mesačne. Aj od 1. januára 2024 suma minimálneho dôchodku zostáva na úrovni 474,60 eura mesačne.
a pozrime sa po Európe z roku 2008:
Extrémisti typu mladíkov z Progresívneho Slovenska, ktorí tvrdia, že „dôchodcovia majú priveľa“ a plus celá liberálna i kresťanskodemokratická pravica, ktorá ústami svojich mladých „expertov“ tvrdí, že dôchodcovia a ich 13.te dôchodky ohrozujú ekonomiku Slovenska. Vyžili by progresívni mladíci so sumou 666,9 eura mesačne?
Dnes predovšetkým politici nevnímajú sociálnu ochranu a menovite penzie ako ekonomický problém, ale iba ako akýsi sociálny fenomén. Svedčí o tom aj to, že v praxi a v článkoch sa hovorí o legislatíve sociálnej ochrany a subsidiarite, ale ekonomický aspekt sa vidí iba vo výške vynaložených prostriedkov na sociálnu ochranu.
„Aj seniori majú právo na dôstojný život, prestaňte klamať“
To je z otvoreného listu Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) Z 12.02.2024, ale to zatienili farmárske protesty… cit:
Vyhrážate sa nám seniorom, aj celému Slovensku, že 13. dôchodky budú zodpovedné za to, že Slovensko príde o financie z Plánu obnovy a odolnosti. Je to hanba, že sme sa dožili na Slovensku politikov, ktorí jednajú proti Slovensku ako vydierači a zneužívajú na to nás, seniorov. Chcem Vám pripomenúť, že jedna z tém, o ktorých sme sa spoločne rozprávali, bol aj pomer vyplácaných dôchodkov k HDP. Na Slovensku približne 8% HDP, priemer krajín EÚ 13,5% HDP. Prečo klamete verejnosť pán Šimečka, že dôchodky sú na Slovensku vysoké a prídeme preto o financie z Plánu obnovy a odolnosti?
Politici si musia uvedomiť, že aj dôchodcovia vytvárajú HDP
Tak toto je z analytického článku profesora ekonómie Jaroslava Husára Nedoriešený 13. dôchodok, na webe Reminiscencie-súčasnosť.sk
link https://www.reminiscencie-sucasnost.sk/nedorieseny-13-dochodok/, ale sľúbil som sem nedávať analytiku, prečítajte si prosím a príjmite osvetu pána profesora, z jeho state citujem:
Skoro denne médiá píšu či hovoria o 13. dôchodku. Citát:
„Trinásty dôchodok, ako ho poznáme, končí. Poslanci schválili zákon, ktorý s týmto pojmom nepočíta. Od tohto roka sa má zrušiť 13. dôchodok ako štátna sociálna dávka. Po novom má byť zadefinovaný ako nová dôchodková dávka. Vyplácať by ho tak mala rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.“
Nevedecké riešenie. Prekvapilo ma.
„Čitateľovi iba pripomeniem, že dôchodkový systém na Slovensku sa vyvíja už viac ako 100 rokov. Počas tohto dlhého obdobia bol, a stále je, ovplyvnený politickými, sociálnymi a ekonomickými zmenami. „
PZV KOMENT : čiže iba pripomínam, že dôchodcovský systém, to bolo niečo veľmi premenlivé a žiaľ, s výnimkou éry socializmu, každá zmena viedla akurát k tomu, že dôchodcovia boli okrádaní…
A plus môj komentár i pod stať pána profesora J.Husára:
Vynikajúco aktuálny a potrebný osvetový príspevok, pán profesor!
Tie odborné diela sú im dnes v politike „na smiech“ pretože oni hasia požiar sociálnej nespokojnosti a neriešia hospodárstvo Slovenska.
Oni tie PENZIE skutočne patria do národného hospodárstva Slovenska a pekne ste ich načrtli v diagrame ako transfer od štátu ku domácnostiam, Pod domácnosťou sa kľudne rozumie aj každý dôchodca na Slovensku, či už žije sám, v chudobinci, alebo v rodine. Ba aj bezdomovci kedysi pracovali (ak sa nenarodili až po 1990) a tiež by im mal sociálny systém vyplácať. Robí to?
Držme sa našej nedávnej ( minulosti) z ČSSR, je tomu sotva 34 rokov, nemusíme sa obzerať po svete: Názorný príklad dávate v tabuľke, koľko platil podnik, zamestnávateľ ( 38% zo mzdy) a koľko zamestnanec (12%) a teda pravičiari jačia, že to bolo „zaťažujúce!“.
No, lenže každý mal povinnosť byť zamestnaný a do dôchodkového systému (priebežného, dnes hovoríme) vstupovali obrovské peniaze a stále väčšie a cirkulovalo to v národnom hospodárstve. …A o tieto peniaze sme sa nechali revolučnými ekonómami po roku 1990 „ogabať“ – namiesto veľkého penzijného fondu nám ponúkli „akcie“ v kupónovej privatizácii… hanba, že sme sa dali takto okradnúť!
Dnes je to smiešne – zamestnávatelia s výnimkou štátnej a verejnej služby sú v drvivej väčšine cudzí investori a tí zvysoka s…rú – kašlú na nejaké dôchodky, ba jačia, že je to zaťaženie ich podnikania.
(Osobne som si myslel, že práve dôchodcovia na Slovensku budú tá politická sila, ktorá vytvorí tlak na zmenu v hospodárskej politike Slovenska a vyvolá nutnosť zrušiť II.pilier i uzákoniť oveľa vyššie odvody pre zamestnávateľov…nestalo sa…to od Jednoty dôchodcov JDS je iba také mňauknutie, ak kocúrovi stúpite na chvost).
IBA AK BY BOLI ŠTÁTNE PODNIKY PRODUKUJÚCE SILNÉ HOSPODÁRSKE VÝSLEDKY, IBA VTEDY DNES ŠTÁT DOKÁŽE VNÁŠAŤ DO PENZIJNÉHO SYSTÉMU VYSOKÉ SUMY: podľa Vašej schémy by musela ísť linka/šípka peňazí z PODNIKOV priamo do ŠTÁTU (vláda) a dôchodkový systém by sa naplnil tak ako vody „Liptovskej Mary“….no ale to by zas bol pre niekoho „socializmus“, však?
v diskusii potvrdil aj J.Janošovský:
„A spomínam aj Prof. Zeleného z USA, ktorý Klausovi radil, aby privatizoval tak, že aktíva štátnych podnikov prevedie na investičné a dôchodkové fondy a tie budú kótované (obchodované) na burze. Namiesto toho zdefraudovali dôchodkový fond (denominovaný v socialistickom národnom majetku) vo vulgárnej privatizácií. („Starodôchodky“ boli iba inak pomenovanou žobračenkou…).
Aktuálne, okrem emisnými bankami spôsobenej inflácie, okrádajú dôchodcov „dôchodkové“ spoločnosti druhým pilierom. Z odvedených dôchodkových zdrojov si privlastňujú, aktuálne štvrtinu, bola však aj polovica!
Aj tak ma, najviac, irituje mantra Ekonomického ústavu SAV a žurnalistami kolportovaný hoax, že dôchodky poklesnú, vzhľadom k úbytku počtu pracovníkov…
Pokles zdrojov na dôchodky nemôže spôsobiť samotný pokles počtu zamestnancov, ale len pokles ich účasti na delení HDP. Úpadok HDP pritom nikto nesignalizuje. „
Kedy a kde nás „ogabali“?… v roku 1990
Bolo to v roku 1990. Východisková penzijná pozícia bola ohromne priaznivá: Len účtovne to bolo 5,178 bilióna, tj.presne účtovne 5 178 000 000 000,00 Kčs hospodárskych aktív v podnikoch štátu, dnes už to nemá zmysel prerátavať, zmenili sa menové, ekonomické i geopolitické reálie, takže berme to nominálne jedna k jednej. Teda päť biliónov, čo by sme dnes za to dali, mať také štátne výrobné vlastníctvo v roku 2023! A to je iba zdokladovateľná suma ocenenia výrobných investícií v národnom hospodárstve Československej socialistickej republiky – stav ku 31.12.1989. Teda hodnota zaknihovaná v účtovníctve tej doby je päť tisíc miliárd 178 miliárd korún československých…A nezabúdajme, že verejná infraštruktúra, verejné statky, lesy, hory, voda, prírodné zdroje, to všetko nebolo za socializmu oceňované, lebo neexistovala možnosť predaja tohto majetku ( s výnimkou vyňatia výrobkov z nich do trhového procesu ) a preto ten majetok štátu a teda celospoločenský BOL NEVYČISLITEĽNÝ!
základný penzijný fond postavený na aktívach podnikov:
účtovne 5 178 000 000 000,00 Kčs
Kto by si mal nárokovať vyplatenie náhrady za túto škodu?
Jednoznačne ľud žijúci vtedy v ČSSR. Teda dnešné ročníky žijúcich dôchodcov či staršie generácie pomaly odchádzajúce do dôchodku ( „so stropom“ ročníky narodené1989, odtiaľ už nie). Prípadne dedičia po generáciách odídených a dôkazne pracujúcich počas rokov 1948 – 1989. Pretože ide právne o škodový proces a o dedičstvo.
Takže čo zostáva?
začať organizovať a vytvárať finančné toky v republikách tak, aby sa obnovil národohospodársky komplex aspoň na úrovni Slovenskej republiky (a Českej republiky), začať dvíhať zas výrobu a celý komplex výrobno-hospodárskych vzťahov tak, aby prinášal každoročne do štátneho rozpočtu tie financie, ktoré budú aktívne odškodňovať dôchodcov
Takže čo zostáva? Pokorne sklopiť hlavu a začať organizovať a vytvárať finančné toky v republikách tak, aby sa obnovil národohospodársky komplex aspoň na úrovni Slovenskej republiky (a Českej republiky), začať dvíhať zas výrobu a celý komplex výrobno-hospodárskych vzťahov tak, aby prinášal každoročne do štátneho rozpočtu tie financie, ktoré budú aktívne odškodňovať dôchodcov, ich dedičov…nie, žiadny IV.pilier súčasného dôchodkového systému, (niekomu to už napadlo), ale zmena hospodárskej politiky štátu – koniec uprednostňovania cudzích investorov, priorita v štátnom vlastníctve, veľké hospodárske projekty pre uspokojenie potrieb občanov Slovenska.
pozn: Len, ktorá vláda sa do tohto pustí, keď sociálni demokrati ani národná strana „nevidí“ čo treba urobiť?
v diskusii pod článkom prof.Husára zaznelo aj toto:
Dôchodcovia na Slovensku musia bojovať za dôchodok, ktorý zabezpečí ich dôstojnú starobu. Pokiaľ to nedokážu musia sa spoliehať na vládu, ktorá je práve pri moci. Dôchodcovia predstavujú voličskú silu, ktorá môže rozhodnúť o výsledku volieb. Nuž zostáva to na nás.
a pridal som: Tak tak, „ostáva už len založenie politickej strany, ktorá by záujem pracujúcich a dôchodcov hájila.“
Najnovšie komentáre