( úvaha v predvečer prijatia zákona o štátnom rozpočte SR na rok 2024)
Verte mi, tie avizované opatrenia ministra financií SR, ktoré presakujú na verejnosť a ten „konsolidačný balíček“ a kompetenčné zákony schvaľované v parlamente na NR SR sa mi vôbec nepáčia. Ale je polovica decembra 2023 a nová vláda potrebuje rozpočet na 2024 schváliť. Pred viac ako dvomi mesiacmi ( presne prvého októbra 2023) sa slovenská ekonomika šmýkala v hrozivom katastrofickom šmyku dolu do priepasti a nejaký dočasný úradník Odor radil, ako prudko otočiť volant a prudko zabrzdiť ( zrejme nemá vodičský preukaz a nevie, že počas šmyku je to katastrofické konanie!). Rozhodne sa mi nepáči, čo bude musieť vláda robiť…ale: má na výber?
Veľmi pokrytecké správanie sa politickej opozície na Slovensku
Ak sedíte v rútiacom sa aute v prudkom šmyku a kričíte „brzdi brzdi!“, „skrúť volantom, otoč volantom!“, tak ste buď sebevrah alebo blázon. A keďže všetci veľmi dobre vieme, v akom nebezpečnom „šmyku“ sa nachádzala slovenská ekonomika na jeseň tohto roku a ako istý úradník Odór varoval, že „ekonomika je na tom veľmi zle a verejné financie sú v katastrofálnom stave“ ( to bol ten istý, čo ten volant držal počas „dočasného vládnutia 132 dní!), tak už vieme pomenovať súčasnú povolebnú opozíciu pri správaní sa okolo štátneho rozpočtu 2024 a zákonoch, ktoré majú opatrne vyrovnávať jazdnú dráhu „vozidla ekonomiky v šmyku“…
A verte, že práve národohospodári Slovenska by radšej videli, aby sa konsolidácia verejných financií Slovenska a príjmová časť štátneho rozpočtu na rok 2024 udiali zásadne inak ako sa to navrhuje. Určite by bolo nutné urobiť prudší zvrat („turnover“) tak, aby náklady na konsolidáciu znášali predovšetkým banky, cudzí investori majúci tu zlaté bane i zahraničné obchodné siete ryžujúce zo spotreby obyvateľov na Slovensku. A boháči tejto slovenskej spoločnosti.
Ale národohospodári Slovenska sú realisti!
Zopakujme si, čo navrhovala dočasná predvolebná vláda úradníka Odóra pre povolebnú vládu:
link https://spolok-narodohospodarov.sk/2023/10/04/nenapodobujte-neuspesnych/ zo 4.októbra 2023 „Vláda ( dočasná, neschválená…) predstavila dnes 4.10.2023( tj. štvrtý deň po voľbách! )opatrenia za skoro 10 miliárd. V hre sú nové dane, vyššia DPH aj škrtanie dôchodkov, celková hodnota 10 miliárd eur len pre 2024!“ …„Ministerstvo financií pod vedením Michala Horvátha pripravilo šetriace opatrenia, z ktorých, ak bude chcieť, si môže budúca vláda vyberať. Isté je, že nech už akákoľvek vláda vznikne, bude musieť šetriť.„ …„Ministerstvo financií SR prepočítalo, že na to, aby boli verejné financie bezpečne udržateľné, bude potrebné prijať opatrenia v hodnote piatich percent HDP, čo je zhruba šesť miliárd eur. Balík takzvaných lego kociek, ktoré ministerstvo pripravilo, má celkovú hodnotu takmer desať miliárd eur.„Vláda odborníkov pod vedením Ľudovíta Ódora vidí najväčší priestor na strane zvyšovania príjmov spôsobom, ktorý označuje za „menej škodlivý pre ekonomiku“. Balík týchto opatrení má celkovú hodnotu 3,16 miliardy eur.„…Druhá najvýraznejšia skupina opatrení sú v zásade škrty v sociálnych výdavkoch, ktoré sú eufemizmom označené ako „zacielenie sociálnych výdavkoch“.
Ako reakciu na tieto „odporúčania odborníkov“ avizoval budúci minister financií SR L.Kamenický, že „masaker motorovou pílou nebude“
a argumentoval aký stav zanechali za 3,5 roka predchádzajúce vlády ( v bodoch):
1. Verejné financie a žiaľ, aj stav životnej úrovne na Slovensku, sú vďaka rozpadnutej koaličnej vláde v hroznom stave. Je to konštatovanie renomovaných medzinárodných inštitúcií, nie moje.
2. Na zlepšenie stavu verejných financií tak, aby sa výrazne nezhoršila životná úroveň Slovákov, budú potrebné roky!
3. Prezidentka Čaputová predstavila dočasnú „úradnícku“ vládu a ľudia mali očakávať zázraky. Nestalo sa!
4. Namiesto toho, aby nám Ódor ukázal z jeho úst a z úst ministra financií Horvátha toľko proklamovanú konsolidáciu verejných financií, robili presný opak.
5. Rozhodnutiami Ódorovej vlády sa minuli vyše 2 miliardy eur! Z toho do sociálnej oblasti išlo žalostných 15 % z tejto sumy! A to nemali robiť žiadne zásadné opatrenia hospodárskej politiky!
6. U odborníkov prezidentky Čaputovej by ste čakali, že ich „lego kocky“ budú niečo „prevratné“.
7. „Lego kocky“ sú v reále zoznamom opatrení, ktoré akože môže spraviť nová vláda, aby zostavila rozpočet na rok 2024.
8. Pre vašu lepšiu predstavu vám zopár týchto opatrení uvediem:
– zrušenie 13. dôchodku;
– zvýšenie DPH na 22 %;
– zrušenie mnohých sociálnych dávok;
– zrušenie vlakov zadarmo;
– zrušenie pomoci vo forme úľav na naftu slovenským farmárom;
…
9. Ódor s Horváthom však akosi zabudli povedať, že mnohé škrty z týchto „lego kociek“ v nimi pripravovanom oficiálnom rozpočte na rok 2024, ktorý musí vláda schváliť do 15.10.2023, sú už aplikované a určite ich bude oveľa viac! Ódorove škrty v tomto vyrovnanom rozpočte presiahnu výšku 12 miliárd eur!
10. Vysvetlím, prečo. Paradoxom je, že práve Ódor a minister financií Horváth sú jednými z autorov zákona o rozpočtovej zodpovednosti (tzv. zákona o dlhovej brzde), ktorí ich dnes núti predložiť do NR SR vyrovnaný rozpočet. Obaja sa tak chytili do vlastnej pasce.
11. Dôvod? Rozvratom verejných financií, ktorý si rozpadnutá vláda spôsobila sama a obrovským nárastom dlhu nad všetky sankčné pásma sa zo zákona o dlhovej brzde stal v praxi nerealizovateľný ústavný zákon!
12. Samotné ministerstvo financií vo svojej makroprognóze upozorňuje, že vyrovnaný rozpočet v roku 2024 by:
– ohrozil základné fungovanie štátu!;
– znamenal recesiu s poklesom HDP o 6,4 %;
– znamenal nárast nezamestnanosti na 10 % v priebehu dvoch rokov.
13. Ódorov rozpočet zatiaľ nikto nevidel, ale už vopred vieme, že ho obratom môžeme „hodiť do koša“. Bude užitočný akurát na to, aby sme zistili, ako sa dá rozpočet ohlodať až na kosť, aby sa po Matovičovom šafárení dal dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. A bude to „masaker motorovou pílou!“
14. Realistického rozpočtu, ktorý Ódor toľko sľuboval, sa pravdepodobne nedočkáme. Veď načo, už je po voľbách.
a tak argumentoval
15. Jediným reálnym riešením v tejto zložitej dobe, je to, čo navrhuje SMER-SSD:
– pozvoľná konsolidácia verejných financií tak, aby to úplne nezničilo životnú úroveň ľudí na Slovensku;
– verejné investície na podporu ekonomického rastu;
– krízový manažment čerpania eurofondov a Plánu obnovy;
– podpora slovenského priemyslu;
– prilákanie zahraničných investícií;
– solidarita bohatých s chudobnými.
Nuž, už sme zabudli čo bolo pred tromi mesiacmi, však?
16. Vzhľadom na to, že sa všetci, vrátane prezidentky Čaputovej, Matoviča, Hegera, Sulíka a spol. vehementne snažili, aby sa predčasné voľby konali až 10 mesiacov po páde vlády, dostávame sa do situácie, že čas na prípravu rozpočtu je enormne krátky a hrozí nám rozpočtové provizórium.
Kamenický označil vinníkov
„Milí priatelia, Heger a Matovič nás dostali na „grécku cestu”. Extrémny nárast deficitu a dlhu počas ich vlád spôsobili, že sme sa ocitli medzi najrizikovejšími krajinami v eurozóne. Dostali sme sa dokonca na úroveň Grécka či Cypru. Úroky na štátnych dlhopisoch máme ako jedna z mála krajín nad 4 %,” píše Kamenický.
Varovné sú podľa analytikov VÚB už priebežné informácie, ktoré sú zatiaľ známe. „Už za prvých deväť mesiacov tohto roka vidno v štátnom rozpočte veľkú dieru. Hotovostný schodok štátneho rozpočtu bol ku koncu septembra takmer trojnásobne vyšší ako v rovnakom období vlaňajška, čo naznačuje, že deficit celej verejnej správy za celý rok môže dosiahnuť takmer šesť percent HDP,“ upozorňujú.“
ROZPOČET BUDE. Ale ak nie, je tu aj rozpočtové provizórium, ktoré bude fungovať aj pri prijatí konsolidačného balíka a kompetenčných zákonov
Neobávam sa, že by nebol. Aj keď sa mi tiež tieto návrhy pre príjem do rozpočtu nie veľmi páčia. A nakoniec, pre „vyrovnanie šmyku a udržanie sa v jazdnej dráhe vozu ekonomiky“ tentoraz pragmaticky môže pomôcť aj rozpočtové provizórium na rok 2024. Najmä ak budú schválené zákony o konsolidačnom balíku a kompetenčný zákon. To totiž môže dodať vláde dostatočnú vôľu pre manévrovanie. ( Nepíše sa rok 1990 a štát už nemá v majetku takmer žiadne výrobné investície aby sa musel báť, že provizórium poškodí konkurenčnú schopnosť výroby.)
Dôležité je vyrovnať šmyk a udržať smer a rýchlosť, alebo ak „letecky“ zmýšľané – vyrovnať letovú hladinu a nestratiť rýchlosť.
Inak a na záver: Nebudeme tu rozoberať žiadne čísla, ako to teraz fanaticky robí opozícia. Tá politická opozícia, čo to nezvládla za ostatné tri a pol roky.
Ako píše bloger Ivan Štubňa v Hlavných správach: „Nová vláda sa snaží vykydať Augiášov chliev a očistiť štát od marazmu a biedy, do ktorej nás vtiahol slovenský capo di tutti capi Matovič a jeho ďalší capi ako napr. Heger a ďalšie capie stádo…Mekotajúca súčasná opozícia zašla až tak ďaleko vo svojej prozápadnej lokajskej politike, že začala útočiť na základy demokracie a suverenitu Slovenska…Nazýva sa to sabotáž a ak budú zachádzať ďaleko vo svojom protislovenskom úsilí, môže sa stať, že sa začnú dopúšťať trestných činov proti republike.“
Nesedíme za volantom, tam je Kamenický a celá vláda.
Jedno mi ale nedá: Čo by sa dialo, ak by vláda prišla s iným riešením? S tým „masakrom motorovou pílou“ Odorových desať miliárd eur? Boli by opoziční politickí poslanci SPOKOJNÍ?
Prirozdene, mne by sa ozaj páčilo totálne „prehodenie“ nákladov na konsolidáciu na zahraničných majiteľov, na banky a obchodné siete. Ale k tomu nemá Slovensko mocenské páky, kým je v Európskej Únii.
Peter Zajac-Vanka, 17.12.2023
Najnovšie komentáre