Veľmi pokrytecké správanie sa politickej opozície na Slovensku

link https://spolok-narodohospodarov.sk/2023/10/04/nenapodobujte-neuspesnych/ zo 4.októbra 2023 „Vláda ( dočasná, neschválená…) predstavila dnes 4.10.2023( tj. štvrtý deň po voľbách! )opatrenia za skoro 10 miliárd. V hre sú nové dane, vyššia DPH aj škrtanie dôchodkov, celková hodnota 10 miliárd eur len pre 2024!“ …„Ministerstvo financií pod vedením Michala Horvátha pripravilo šetriace opatrenia, z ktorých, ak bude chcieť, si môže budúca vláda vyberať. Isté je, že nech už akákoľvek vláda vznikne, bude musieť šetriť.„ …„Ministerstvo financií SR prepočítalo, že na to, aby boli verejné financie bezpečne udržateľné, bude potrebné prijať opatrenia v hodnote piatich percent HDP, čo je zhruba šesť miliárd eur. Balík takzvaných lego kociek, ktoré ministerstvo pripravilo, má celkovú hodnotu takmer desať miliárd eur.Vláda odborníkov pod vedením Ľudovíta Ódora vidí najväčší priestor na strane zvyšovania príjmov spôsobom, ktorý označuje za „menej škodlivý pre ekonomiku“. Balík týchto opatrení má celkovú hodnotu 3,16 miliardy eur.„…Druhá najvýraznejšia skupina opatrení sú v zásade škrty v sociálnych výdavkoch, ktoré sú eufemizmom označené ako „zacielenie sociálnych výdavkoch“. 

viď https://spolok-narodohospodarov.sk/2023/10/25/buduci-minister-financii-l-kamenicky-sa-vyjadril-jasne-a-zretelne-masaker-nebude-pan-odor/

a argumentoval aký stav zanechali za 3,5 roka predchádzajúce vlády ( v bodoch):

1. Verejné financie a žiaľ, aj stav životnej úrovne na Slovensku, sú vďaka rozpadnutej koaličnej vláde v hroznom stave. Je to konštatovanie renomovaných medzinárodných inštitúcií, nie moje.

2. Na zlepšenie stavu verejných financií tak, aby sa výrazne nezhoršila životná úroveň Slovákov, budú potrebné roky!

3. Prezidentka Čaputová predstavila dočasnú „úradnícku“ vládu a ľudia mali očakávať zázraky. Nestalo sa!

4. Namiesto toho, aby nám Ódor ukázal z jeho úst a z úst ministra financií Horvátha toľko proklamovanú konsolidáciu verejných financií, robili presný opak.

5. Rozhodnutiami Ódorovej vlády sa minuli vyše 2 miliardy eur! Z toho do sociálnej oblasti išlo žalostných 15 % z tejto sumy! A to nemali robiť žiadne zásadné opatrenia hospodárskej politiky!

6. U odborníkov prezidentky Čaputovej by ste čakali, že ich „lego kocky“ budú niečo „prevratné“.

7. „Lego kocky“ sú v reále zoznamom opatrení, ktoré akože môže spraviť nová vláda, aby zostavila rozpočet na rok 2024.

9. Ódor s Horváthom však akosi zabudli povedať, že mnohé škrty z týchto „lego kociek“ v nimi pripravovanom oficiálnom rozpočte na rok 2024, ktorý musí vláda schváliť do 15.10.2023, sú už aplikované a určite ich bude oveľa viac! Ódorove škrty v tomto vyrovnanom rozpočte presiahnu výšku 12 miliárd eur!

10. Vysvetlím, prečo. Paradoxom je, že práve Ódor a minister financií Horváth sú jednými z autorov zákona o rozpočtovej zodpovednosti (tzv. zákona o dlhovej brzde), ktorí ich dnes núti predložiť do NR SR vyrovnaný rozpočet. Obaja sa tak chytili do vlastnej pasce.

11. Dôvod? Rozvratom verejných financií, ktorý si rozpadnutá vláda spôsobila sama a obrovským nárastom dlhu nad všetky sankčné pásma sa zo zákona o dlhovej brzde stal v praxi nerealizovateľný ústavný zákon!

12. Samotné ministerstvo financií vo svojej makroprognóze upozorňuje, že vyrovnaný rozpočet v roku 2024 by:
– ohrozil základné fungovanie štátu!;
– znamenal recesiu s poklesom HDP o 6,4 %;
– znamenal nárast nezamestnanosti na 10 % v priebehu dvoch rokov.

13. Ódorov rozpočet zatiaľ nikto nevidel, ale už vopred vieme, že ho obratom môžeme „hodiť do koša“. Bude užitočný akurát na to, aby sme zistili, ako sa dá rozpočet ohlodať až na kosť, aby sa po Matovičovom šafárení dal dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. A bude to „masaker motorovou pílou!“

14. Realistického rozpočtu, ktorý Ódor toľko sľuboval, sa pravdepodobne nedočkáme. Veď načo, už je po voľbách.

a tak argumentoval

16. Vzhľadom na to, že sa všetci, vrátane prezidentky Čaputovej, Matoviča, Hegera, Sulíka a spol. vehementne snažili, aby sa predčasné voľby konali až 10 mesiacov po páde vlády, dostávame sa do situácie, že čas na prípravu rozpočtu je enormne krátky a hrozí nám rozpočtové provizórium.

Kamenický označil vinníkov

Ako píše bloger Ivan Štubňa v Hlavných správach: „Nová vláda sa snaží vykydať Augiášov chliev a očistiť štát od marazmu a biedy, do ktorej nás vtiahol slovenský capo di tutti capi Matovič a jeho ďalší capi ako napr. Heger a ďalšie capie stádo…Mekotajúca súčasná opozícia zašla až tak ďaleko vo svojej prozápadnej lokajskej politike, že začala útočiť na základy demokracie a suverenitu Slovenska…Nazýva sa to sabotáž a ak budú zachádzať ďaleko vo svojom protislovenskom úsilí, môže sa stať, že sa začnú dopúšťať trestných činov proti republike.“

Peter Zajac-Vanka, 17.12.2023